Lovosice zažily unikátní a nevšední podívanou v podobě bitevní vřavy

 

LOVOSICE – Lovosice zažily unikátní a nevšední podívanou. Na bitevním poli pod Lovošem se po 260 letech opět střetly armády císařovny Marie Terezie a pruského krále Fridricha II. Rekonstrukci 1. bitvy sedmileté války (1756 až 1763) přihlížela více jak tisícovka návštěvníků.

Pro návštěvníky byl připraven bohatý program. Samotné rekonstrukce účastnilo přes 500 pěších vojáků, 20 jezdců a 15 děl. V bitvě účinkovalo 50 historických spolků z 5 zemí. Nejvíce vojáků bylo ovšem z České republiky a Německa. Diváci mohli obdivovat průvod o délce 1 626 metrů.

Historické bojiště bylo také jedinečné. Pro samotnou bitvu byla upravena plocha o velikosti 23 230 m2 (což je plocha asi 4 fotbalových hřišť). Díky poloze měli diváci všechny události bitvy jako na dlani. Pořadatelé pro střet armád totiž vybrali louku pod Lovošem, která je v mírném svahu.

Před samotnou bitvou byly položeny věnce u Kapličky Panny Marie Einsiedelnské na Holoubkově. Na Václavském náměstí byly k vidění dobové a řemeslné stánky. Po skončení bitvy zde bylo možné zhlédnout dětské divadelní představení, poslechnout si Plechovanku, Rosťa „Elvis“ Pechoušek band a kapelu Vintage Retro. Večer celou akci zakončil ohňostroj.

K příležitosti této významné historické události město Lovosice nechalo vytvořit speciální litografii. K dostání je pouze omezené množství tohoto unikátního uměleckého díla z dílny malíře a grafika Vladimíra Šavela. Pamětní list je možné zakoupit na infocentru města za 1200,- korun. K dostání je zde i publikace přibližující historii samotného střetnutí. Tu můžete pořídit za 100,- Kč.

Akce měla velký úspěch. Pokazit ji nemohlo ani deštivé počasí. Spíše naopak, přispělo k celkovému dokreslení dramatické atmosféry. Návštěvnost byla vynikající a naplnila naše očekávání. Celá rekonstrukce se odehrála bez komplikací a bezpečnostních problémů,“ uvedl Vojtěch Krejčí, ředitel Kulturního střediska Lovoš.

Kocánková Ivana

tisková mluvčí

Red

Red