Nekuřácké provozovny v Litoměřicích získaly certifikát

certif1

Zástupci vinného baru Klaret, restaurace Johannahof, Fér Kafe, Park Cafe, kinokavárny kina Máj a kavárny divadla K. H. Máchy získali tři hvězdičky jako ocenění Zdravého města Litoměřice za to, že provozují plně nekuřácké provozovny. Tedy místa nabízející občerstvení, v nichž je kouření zakázáno nejen ve vnitřních prostorách, ale i na venkovní předzahrádce. Certifikáty jim dnes na radnici předal starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

První certifikace proběhla před čtyřmi lety. Akce k nové certifikaci byla vyhlášena v rámci Světového dne bez tabáku (31.5.). Město Litoměřice proto připravilo společně s Dětským zastupitelstvem kontrolu stávajících nekuřáckých provozoven a oslovilo další podniky s nabídkou získat certifikát „Nekuřácká provozovna města Litoměřice“, jež svým přístupem chrání návštěvníky před vlivy pasivního kouření.

Letos se do projektu zapojilo jedenáct podniků, které zajištují služby a stravování v nekuřáckém prostředí. Šest plně nekuřáckých provozoven obdrželo certifikát se třemi hvězdami. Pět provozoven, v nichž je povoleno kouření na venkovní předzahrádce (restaurace Radniční sklípek, Hradní vinárna, U kata Prokopa, ristorante L´Italiano Vero, čajovna Hóra), získalo certifikát se dvěma hvězdami.

V současné době máme registrováno 18 certifikovaných provozoven a věříme, že jejich počet bude vzrůstat,“ doufá koordinátorka projektu Rita Vlčková s tím, že další zájemci o certifikát se mohou průběžně hlásit na webových stránkách Zdravého města Litoměřice.

Nekuřácké provozovny je možno najít i na elektronické Živé mapě Litoměřic, kde jsou zobrazeny i fairtradové provozovny, dětská hřiště a sportovní zařízení.

V litoměřickém domě kultury je do konce října k vidění výstava prací studentů oboru grafický designe na téma Moderní je nekouřit. Proběhly i besedy určené žákům středních a základních škol vedené lékařem litoměřické nemocnice Karlem Kubátem a Alenou Kuldovou, jež se dlouhodobě prevenci kouření věnují.

Text pod foto:

Také Gianmarco Poliseno převzal dnes od starosty Chlupáče certifikát pro italskou restauraci provozovanou jak nekuřáckou v objektu bývalé Besedy. Na snímku společně s koordinátorkou projektu Ritou Vlčkovou a předsedou národní sítě Zdravých měst Petrem Hermannem.

________________________________________________________________________

Tiskovou zprávu vydala 26. srpna 2013

Eva Břeňová, mediální zástupce města Litoměřice

Red

Red