Od Velikonoc jezdí o víkendech a svátcích nostalgické vlaky a loď po Labi

 

turistická železnice
Největší novinku roku 2016 připravila Doprava Ústeckého kraje pro turisty – od 25. března zahájí víkendový a sváteční provoz nostalgických vlaků na pěti železničních linkách a osobní lodi na Labi.

Banner

Nové železniční linky nesou v jízdních řádech kromě čísla označení „T“ jako turistické. Linky vedou vesměs po historických tratích, které jsou pro víkendové turistické cestování množstvím zajímavých cílů jako předurčené. Na všech (kromě Doupovska) nasadí dopravci historické vozy, se kterými se již nikde jinde běžně nesetkáte. „Kamenickým motoráčkem zvaným „Hu rvínek“, plným nostalgických vzpomínek, se tak můžete po trati známé jako „Šenovka“ vydat na výlet linkou T1 z České Kamenice do Kamenického Šenova“, zve k vyzkoušení nostalgických spojů radní pro dopravu Jaroslav Komínek a dodává: „Z ústeckého Střekova Vás do Velkého Března a Zubrnic po lince T3 zaveze Zubrnický motoráček. Stará známá „Švestková dráha“ ožije pravidelným provozem Středohorského motoráčku z Lovosic do Třebenic, Třebívlic a Mostu. Jezdit tu bude jeden z posledních provozuschopných vozů řady M 240.0 s přezdívkou „Singrovka“, nebo také „Kachna“. Linka T5 patří Podřipskému motoráčku, kterým se svezete z Libochovic přes Mšené-lázně do Roudnice nad Labem nebo obráceně. Nasazuje se tu vůz zvaný „Ponorka“.  Za zajímavými cíli v Dolním Poohří vás dopraví linka T6 – Doupovský motoráček. Jeho trať vede z Kadaně do Podbořan s odbočkou do R adonic u Kadaně. Specialitou v systému dopravy Ústeckého kraje je lodní osobní turistická linka 901 z Ústí nad Labem do Litoměřic, na které se můžete setkat buď s lodí „Ústí nad Labem“ nebo s lodí „Porta Bohemica“.

Síť sezónních a turistických železničních linek.Zavedení zážitkových historických turistických linek by se neobešlo bez objednávky Ústeckého kraje ve výši 10 a půl milionu korun. Nostalgic ké turistické linky významně rozšiřují dosavadní možnosti sezónní turistické dopravy. Navazují na provoz několika autobusových a vlakových linek, které DÚK  provozuje v turistickém režimu s moderními dopravními prostředky již déle –  vlaky na linkách U15 Chomutov – Vejprty, U25 Most – Moldava, U27 Rumburk – Mikulášovice nebo RE20 Drážďany – Ústí nad Labem – Litoměřice či autobus 585 Jirkov-Oberwiesenthal , 584 Jirkov – Boží Dar, 435 Česká Kamenice – Schmilka nebo 434 Děčín – Jetřichovice – Krásná Lípa.

Historické turistické motoráčky a loď budou jezdit až do konce letošního října a platí na nich běžný tarif DÚK. Na výlet spojený s nevšedním dopravním zážitkem se tedy vlaky a autobusy v systému DÚK můžete vydat s jedinou jízdenkou třeba již z místa Vašeho bydliště. Kromě linek T1 a T3 je na nich dle individuální kapacity možný převoz jízdních kol


Odkazy

Red

Red