Peruc – Připojením podpisu zachráníme jejich zámek

Peručáci, přátelé Peruce a rodáci se obracejí dopisem na zastupitele Ústeckého kraje o pomoc, při koupi místního zámku. Je to pokus o jeho záchranu po devastaci v posledních letech.
Můžete si ho zde přečíst, podpořit na Facebooku, popřípadě osobně u organizátorů.

Active Image

Vážená paní zastupitelko, vážený pane zastupiteli,

dovolujeme si obrátit se na Vás jménem občanů, přátel a rodáků obce Peruc s prosbou o záchranu rokokového zámku na Peruci. Tato cenná historická památka tvoří společně s barokním kostelem sv. Petra a Pavla, malebnou návsí, tisíciletým Oldřichovým dubem, legendární Boženinou studánkou a přilehlým anglickým parkem bezesporu jedno z nejkrásnějších míst Ústeckého kraje.

To si uvědomovalo i vedení obce Peruc, které v roce 1994 získalo rozpadající se zámek do vlastnictví od Národního muzea, a začalo ho pomalu opravovat. Tak byly z obecních a dotačních prostředků zrekonstruovány především střecha a velká část fasády. Tedy to nejdůležitější, co zastavilo destrukci někdejšího sídla knížecích rodů Thun Hohensteinů a Ledeburů. Bohužel stav, kdy do zámku dlouhá léta zatékalo, znamenal nutnost dalších investic, na které již obecní rozpočet nastačil.

Z toho důvodu nové vedení radnice památku v dobré víře roku 2007 odprodalo soukromým majitelům, kteří se netajili velkými plány na celkovou rekonstrukci a jeho využití pro účely hotelu. Jejich záměry však nevyšly, a proto je stavba od té doby nevyužitá a postupně chátrá.

Proto se Vás dovolujeme uctivě požádat, zda byste 26. února při jednání krajského zastupitelstva nezvážili podpořit jeho zakoupení Ústeckým krajem. Získání do majetku Ústeckého kraje je podle našeho názoru jedinou možností, jak památku obrovské památkové a historické hodnoty zachovat pro budoucí generace našeho kraje. Jeho osud nyní závisí na Vašem rozhodnutí.

Uvědomujeme si, že Ústecký kraj není v dobré finanční situaci. Domníváme se však, že koupě rozlehlého a krásného zámeckého areálu se vyplatí. Jeho zkáza, ke které v rukou soukromých majitelů spěje, by v konečném důsledku byla pro náš kraj větší ztrátou, než několik miliónů vydaných na jeho koupi. A protože v současné době zatím jeho technický stav není v havarijním stavu, dá se případná obnova rozložit do několika let a nejsou tak nutné velké a okamžité záchranné výdaje.

Ústecký kraj navíc již dnes prostory a okolí zámku využívá. V jednom z jeho tří křídel prostřednictvím své příspěvkové organizace provozuje Galerii Emila Filly (dočasně uzavřenou) a v zámeckém parku spolupořádá velmi oblíbené a hojně navštěvované Krajské dožínky. Proto by koupě areálu byla takříkajíc investicí do „svého“.

Děkujeme za Váš zájem a za dobrou rozvahu!

V příloze posíláme několik fotografií zámku Peruc, abyste se mohli přesvědčit, že jeho koupě opravdu nebudou vyhozené peníze.

S pozdravem

Jan Vnouček, Žižkova 350, Peruc, hvnoucek@seznam.cz, 725 979 920

Mirek Blažek, Jiráskova 37, Peruc, blazekmi@centrum.cz 605 345 804

 Odkaz na Facebook

https://www.facebook.com/events/622171941170664/622250707829454/?notif_t=plan_mall_activity

FOTO zámku
http://plazik02.rajce.idnes.cz/Zamek_Peruc_k_prodeji_-_21.2.2014/

 

Red

Red