Pochody smrti na Lovosicku

 

Na sklonku druhé světové války prošlo městem Lovosice 7 pochodů smrti. Jednalo se o sta tisíce civilistů, kteří se stahovali před postupující Rudou armádou. Při tomto migračním přesunu docházelo k vyššímu výskytu úmrtí.

K nejvyššímu počtu úmrtí docházelo, dle statistik od podzimu 1944 až do jara 1945. Jednalo se o infekční choroby, které značně přispěli k rozkladu logistického systému. Na tento rozklad poukázala organizace Červeného kříže v roce 1944, kdy uvedená světová organizace zaslala Američanům i Angličanům, ve které stálo, že at se zdrží masivního bombardování Německa. V tu dobu bylo již jasné vítězství spojeneckých vojsk.
Bombardování jen značně zhoršilo dodávky potravin a léků. které vězni v pracovních táborech nutně potřebovali, včetně válečných zajatců.
Na našem území je celá řada obětí nesmyslně vyvolané druhé světové války v dnešním jazyce by se dalo mluvit jako o obětech humanitární katastrofy. A to jen následkem překroucených příčin první světové války s fatálními následky pro celou Evropu.
Tyto události se nevyhnuli ani našemu regionu, kdy bylo odkryto několik hromadných hrobů v obcích Dolánky, Drahobuz, Hoštka, Chotiměř, Litoměřice a Lovosice.
Dodnes jsou tato místa neoznačena a do budoucna bych rád uvedená místa označil dřevěným křížem.
Tomáš Rotbauer

 

dále k přečtení o tématu: http://web.meulovo.cz/dnesek/2006/0610_04.html

Red

Red