Přípravy na ME v Račicích vrcholí

Souboj proti veslařům! Tak si šampioni ze čtyřkajaku zpestří soustředění v USA

Neobvyklý test čeká mistry světa a Evropy ze čtyřkajaku při soustředění v USA. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba by se totiž měli poměřit s nepárovými čtyřkami Kanady a USA na závěr tréninkového kempu v Chula Vistě, kam odletěli ve čtvrtek. Do tradiční destinace v Newportu se vydali deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa Martin Fuksa se momentálně připravuje v Portugalsku.

Doufám, že se závod proti veslařům nezruší. A těším se na něj, protože je to zajímavá vložka do tréninku. Jsem zvědavý, jak na tom budeme právě oproti reprezentačním posádkám Kanady a Ameriky ve veslování. Než jsem se svou účastí souhlasil, projednával jsem to s trenéry Dukly. Když jsem si potvrdil, že bychom měli údajně být papírově silnější, tak jsem návrh schválil,“ řekl Josef Dostál, mistr světa na K1 1000 metrů. V USA stráví dokonce šest a půl týdne a vrátí se tak jen docela krátce před startem mistrovství 

phoca_thumb_l_159_-_racice_-_veslarsky_kanal

Evropy v Račicích, které začne slavnostním zahájením 30. dubna.

Souboj tradičních sportovních rivalů, tedy „veslařů–couvalů“ a „kajakářů–cákalů“, proběhne v Mission Bay v San Diegu a pojede se na trati 500 metrů. „Nevím, jestli to s rivalitou tak mají v Americe, ale u nás to tak bude brané určitě,“ dodal Dostál. Daniel Havel přidával: „Bude to tam i docela medializované.“

Soustředění v USA je pro kajakáře hlavně objemovou přípravou plnou pádlování, běhání a dřiny v posilovně. I proto bude závod před jeho koncem vítaným zpestřením. „Absolvovali ho Australané asi před rokem. Je to taková třešinka na závěr, všichni jsme na to kývli,“ řekl zadák Jan Štěrba.

S výjimkou Josefa Dostála, který do USA zavítal i na podzim, se členové čtyřkajaku vracejí do Chula Visty po delší době. „Na podzim jsme byli v Itálii, o to víc jsme se do Ameriky těšili. Vytvoříme si základ pro sezonu v jedněch z nejlepších podmínek, jaké pro takovou přípravu můžeme mít,“ dodal Štěrba. Partu kajakářů doplňují i Anna Kožíšková, Jakub Adam, Tomáš Veselý a Pavel Davídek.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák odcestovali do Newportu, kde bydlí u rodiny Corlissových. „Těšíme se, protože už to není normální soustředění. Je to domácké prostředí, o to je to lepší. Trénink je na prvním místě, ale uvidíme se tam i se spoustou lidí,“ řekl Jaroslav Radoň. A Filip Dvořák přidával. „S Corlissovými už máme vztah na úrovni příbuzných. Byli za námi na olympiádě v Londýně, loni přijeli do Prahy, posílali nám vzkazy na mistrovství světa.“

Deblkanoisty čeká pět týdnů přípravy v teple. „Bude to hodně objemu, ale po minulém roce děláme změny tréninku, takže objem bude velký, ale ne tak velký jako dva roky předtím. Už se chceme zaměřit na kvalitu,“ dodal Jaroslav Radoň.

Jako jediný z elitní sedmičky závodníků neodjel do USA kanoista Martin Fuksa, který se drží svých osvědčených metod a připravuje se v Evropě – momentálně v Portugalsku. „Zatím pohodička, všechno klape tak, jak má. Počasí nám přeje. Už jsem pěkně unavený, s ostatními reprezentacemi se asi předháníme, kdo toho víc natrénuje,“ uvedl mistr Evropy na pětistovce.

Red

Red