Projektový den „Máme rádi Česko / Den hudby“

 

Ve čtvrtek 15. března 2018, v den 79. výročí okupace Československa nacistickým Německem jsme uspořádali v naší škole další z projektových dnů, který jsme nazvali „Máme rádi Česko / Den hudby“.

1. stupeň se tentokrát orientoval na hudbu. A ne ledajakou – ryze českou. Na mušku jsme si vzali tvorbu Bedřicha Smetany, konkrétně jeho zpěvnou operu Prodaná nevěsta. S operou jsme se nejprve seznámili postupně již od ledna v knize „Prodaná nevěsta“, od autorky Jiřiny Markové – Krystlíkové. Knihu máme totiž k dispozici pro celou třídu v žákovské knihovně. Každá třída měla čas knihou listovat, poznat děj opery, postavy a zjistit něco více i o samotných autorech – hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi a autorovi libreta Karlu Sabinovi. Také jsme si poslechli CD se všemi těmi krásnými áriemi. Příběh Jeníka a Mařenky nás věru chytil za srdce a rytmická polka „Proč bychom se netěšili“ nás zvedala ze židlí.

Znovu jsme si celou operu připomněli v den projektu při stejnojmenném představení, které k nám přijela zahrát již osvědčená divadelní společnost. Herci měli krásné kroje a představení mělo spád. Poté jsme ve třídách pracovali na ráno již započaté tematické činnosti. A tak vznikly kulisy návsi u Krušinů, koláže divadelního jeviště, různorodé loutky, škrabošky, vyprávění opery, tančila se polka, oblékly se masky jako při průvodu komediantů, kreslily se pohlednice z představení a rozezněl se velký orchestr. Nikomu neležely ruce v klíně. Však se přijďte podívat – vzorek našeho snažení máme umístěn na „domcích“ v květinové hale.

Třídy druhého stupně po ročnících absolvovaly interaktivní přednášku Mgr. Naděždy Seifertové ze vzdělávacího oddělení Památníku Terezín a po přednášce se všichni zapojili do soutěže tříd ve znalostech historie a geografie naší země.

V závěru jsme se všichni sešli v tělocvičně, kde byly oceněny vítězné třídy a vytvořili jsme živý obraz, vlajku naší České republiky a zazpívali jsme si naši českou hymnu Kde domov můj.

Mgr. Renata Štulcová, Mgr. Eva Trtková – učitelky školy

Red

Red