Region – Černá kronika 3. týden

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Oznámení o případu podvodného jednání neznámého pachatele přijali lovosičtí policisté v letních měsících 2014. Tehdy neznámý muž předstíral, že je v tísni a pod smyšlenou historkou o dopravní nehodě svého otce lákal z poškozených finanční prostředky. Bohužel byl ve dvou případech úspěšný. Částku 6 tisíc korun se mu podařilo uvedeným způsobem vylákat od dvou důvěřivých seniorů, které oslovil na jedné z lovosických ulic. Policistům se podařilo na základě operativního šetření muže vypátrat. V těchto dnech mu sdělili podezření pro trestný čin podvodu. V případě soudem uznané viny hrozí 33letému muži z Lovosic až dvouleté vězení.

Ve stojanu zůstalo jen přední kolo…

Nepříjemné překvapení čekalo na majitele jízdního kola, který jej ponechal počátkem týdne uzamčené ve stojanu na jízdní kola v jedné z libochovických ulic. Po návratu nalezl jen přední kolo ze svého bicyklu, který na chvíli opustil. Neznámému lapkovi se pravděpodobně nedařilo překonat zámek, kterým bylo přední kolo uzamčeno, proto jej odpojil a odnesl si zbylou část. Škoda je vyčíslena na 24 tisíc korun. Po neznámém pachateli policisté pátrají pro podezření z trestného činu krádeže.

Přes plot pro dlažbu

Až dvouleté vězení hrozí neznámému pachateli, který odcizil zámkovou dlažbu ze soukromého objektu ve Štětí. Po překonání oplocení vnikl na oplocený pozemek a odcizil 9 metrů čtverečních zde uskladněné dlažby. Škoda přesahuje 8 tisíc korun. Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli policisté pátrají.

Navnadil ho pohled přes okénka… 

Na vozidla zaparkovaná u mateřských školek v Litoměřicích se počátkem ledna zaměřil 37letý Ústečan. Využil ranního shonu a skutečnosti, že osoby odvádějící své ratolesti do školky opouštějí vozidlo s vědomím, že se za chvíli vrátí a zanechávají tak v autě často různé cennosti. Pohled přes okénka vozidla Ústečana navnadil a ten pohotově skleněnou výplň rozbil kamenem. Ve dvou případech se zmocnil zavazadel s obsahem peněženek, mobilních telefonů a dalších cenností. Vybral si peníze a věci, které mohl následně zpeněžit a nepotřebné odhodil opodál. Škoda je vyčíslena na více než 6 tisíc korun. Obvinění pro trestné činy krádeže, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku si již převzal. Trestní stíhání obviněného probíhá na svobodě.
Vykrádal auta u školek.mp3

Jak zmařit „vykradačům“ aut jejich záměr? V první řadě nenechávat nic ve vozidle, byť se jedná o sebekratší dobu, po kterou auto opouštíte!. I pro pár drobných mincí, které jsou uložené v přihrádce středového panelu, celá řada pobertů neváhá rozbít okno či vypáčit zámek, čímž samozřejmě majiteli vozu způsobí daleko větší škodu na poškození než na odcizení věcí z interiéru automobilu.
Před odchodem od vozidla vždy zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, motorového a zavazadlového prostoru a uzavření a uzamčení všech dveří vozidla.
Více informací – zde.

Kočárek změnil majitele
Do suterénu jednoho litoměřického panelového domu vnikl nezjištěným způsobem v noci na úterý neznámý pachatel. Odvezl si zde zaparkovaný dětský kočárek tzv. tříkolku černo oranžové barvy značky X-treme. Škoda přesahuje 5 tisíc korun. Pro trestný čin krádežehrozí neznámému lapkovi v případě dopadení až dvouleté vězení.
Nepoctivý nálezce
V úterý krátce před 21tou hodinou ztratil poškozený peněženku v litoměřické Masarykově ulici. Ihned po zjištění ztráty se vrátil na místo, ale pravděpodobně ho někdo předběhl. Peněženku s finanční hotovostí a osobními doklady již nenalezl. Pro podezření z trestného činu zatajení věci pátrají po neznámém nepoctivci litoměřičtí policisté.

Zahrádkář své věci poznal…

Až tříleté vězení hrozí 22letému muži z Roudnicka, který se nezdráhal okrást souseda. Na podzim uplynulého roku mladík přechodně přebýval v rekreačním objektu jedné zahrádkářské kolonie v Roudnici nad Labem. Vnikl na částečně oplocený pozemek sousedního objektu a po rozbití okna zde stojící chaty si postupně odnosil, co se mu hodilo. Kromě stolů a židlí si přivlastnil také nádobí, zahradní gril, hračky a další zde uložené věci. Majitel sousední chaty se při návštěvě svého objektu nestačil divit. Obzvláště pak, když zahlédl část svých věcí na sousední zahradě. Počátkem tohoto roku si mladík převzal obvinění pro trestný čin krádeže a porušování domovní svobody. K činu se doznal a stíhán je na svobodě.

Okradl souseda.mp3

Řídil přes zákaz

Běžná silniční kontrola odhalila v pondělí krátce po poledni hříšníka za volantem. Při řízení vozidla v centru Roudnice nad Labem byl zastaven policejní hlídkou 25letý muž. Následná kontrola ukázala, že dotyčný má vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel. Motorista skončil na policejním oddělení, odkud si odnesl záznam o sdělení podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě soudem uznané viny mladíkovi hrozí až tříleté vězení.

Pro boty do auta
Oznámení o krádeži věcí z vozidla přijali lovosičtí policisté toto úterý. Neznámý lapka vnikl nezjištěným způsobem do vozidla zaparkovaného u nákupního centra v Tovární ulici v Lovosicích. Zatímco majitel vozidla nakupoval, neznámý lapka mu z auta odcizil tašku s novou sportovní obuví. Škoda přesahuje 1 tisíc korun. Po neznámém pachateli policisté pátrají.

Doporučujeme:
• ve svých vozidlech nevystavujte žádné věci, ani prázdnou igelitovou tašku (i zdánlivě bezcenná věc může pachatele zlákat k vniknutí do vozidla)
• do palubní přihrádky neukládejte osobní doklady ani doklady k vozidlu
• nenechávejte žádné cenné věci ve vozidle (ani když vozidlo opouštíte na malou chvíli)
• zabezpečením vozidla ztížíte pachateli krádež
• zajímejte se o bezpečnější systém ochrany vozidla
• při odchodu od vozidla zkontrolujte uzamčení dveří a uzavření oken včetně střešního
• zamykejte vozidlo (i když se vzdalujete od vozidla jen na chvíli)
• využívejte hlídaná parkoviště
• neparkujte svá vozidla na opuštěných místech (více zde)

Policisté se zaměřili na bezpečnostní pásy

V neděli 11. 1. 2015 proběhla v litoměřickém okrese dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dodržování pravidel silničního provozu. Tentokrát se policisté více zaměřili především na to, zda se řidiči za jízdy poutají bezpečnostními pásy a zda využívají zádržné systémy.

Během akce policisté zastavili 67 vozidel a zaevidovali 30 přestupků.
Při kontrolách bylo zjištěno 12 řidičů, kteří nebyli za jízdy připoutáni bezpečnostními pásy. Tři vozidla byla v nevyhovujícím technickém stavu, pět přestupců překročilo nejvyšší povolenou rychlost v obci a pokutován byl také jeden z chodců pro porušení pravidel silničního provozu.

Jeden z kontrolovaných řidičů je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Jeho dechová zkouška na alkohol vykazovala pozitivní hodnoty. Nadýchal 1,73 promile!

Dalšími prohřešky řidičů bylo např. držení hovorového zařízení za jízdy a chybějící doklady.

Obdobné akce budou pokračovat také v příštích dnech.

Litoměřice, 12. 1. 2015, nprap. Pavla Kofrová
Oddělení tisku a prevence Litoměřice
tel.: +420 974 436 208
+420 724 101 966
e-mail: krpulk.kr.pis.lt@pcr.cz
 

Red

Red