Roudnice – Možná jste je nepotřebovali, ale…

Možná jste je nepotřebovali, ale… (příklad praxe z terénního programu v Roudnici n/L)

Pracovníci terénního programu NADĚJE chodí po ulicích Roudnice každý všední den. Navštěvují i přilehlé spádové oblasti. Je to práce, nad kterou mnozí ohrnují noc – kdo by chtěl pracovat s bezdomovci, feťáky a dalšími, jak se říká, „pochybnými“ existencemi? Vystavovat se riziku nákazy či napadení? Řešit neřešitelné? A to teréňáci NADĚJE dělají. Zkuste s nimi zažít jeden takový běžný případ… .

Když se pan XY stal naším klientem, nebyl alkoholik ani narkoman a dlouhodobě se zoufale pohyboval v začarovaném kruhu – ulice-nemocnice-psychiatrická léčebna. Na péči o sebe nedbal, co by diabetik ignoroval užívání inzulínu i psychofarmak. Začal být sám sobě nebezpečný.

S NADĚJÍ byl kontaktován městkou sociálkou a na „Sladkováku“ byl  přijat na krizové lůžko NADĚJE. Tam přišel psychicky i fyzicky dekompenzovaný, inkontinentní. Měl problémy vycházet s ostatními klienty krizové pomoci a svoji nelibost k dodržování domácího řádu vyjadřoval například záměrným vyléváním kávy na podlahu ve společné kuchyni, obnažováním nebo zanecháním exkrementů jinde než na místě obvyklém. Pracovníci museli hledat jiné řešení.

Jedinou reálnou možností bylo přes doporučení lékaře umístění do psychiatrické nemocnice a řešení jeho představy o bydlení.  Nikdo z jeho blízkých mu nebyl nebo nechtěl pomoci a tak měl možnost využít bydlení v azylovém domě. Tam však nechtěl být a dobrovolně odešel a začal přebývat na ulici. Teréňáci mu denně nosili jídlo z potravinové pomoci a teplý nápoj.

A jak to skončilo? Když přeskočím jeho neužívání léků, zkolabování a pobyt v nemocnici, tak nadějně. S dopomocí pracovníků si podal žádost o vstup do domova se zvláštním režimem.

Blíží se vánoce a to je čas pokoje, vděčnosti a radosti. Jeden biblický citát říká, že pravá zbožnost je být rád a spokojen s tím, co člověk má a měl – rodiče, kteří ho dobře vychovali, nenasekal si dluhy, při pití nepodlehl alkoholové závislosti, nehazardoval s tvrdými drogami, nebyl týrán a zneužíván, je fyzicky zdravý, nezkrachovala mu firma, nevyvinula se o něj vlivem stresu psychická nemoc, nenarodil se do minoritní rodiny, nenechal se zlákat výherními automaty, nestal se obětí podvodu a dostal do vínku alespoň průměrnou inteligenci.

A pro ty ostatní potřebné jsou v Roudnici teréňáci NADĚJE. Kontaktní místnost se nachází v Jungmannově ulici č.670. Více na www.nadeje.cz (pobočka Roudnice n/L).

Přejeme všem pokojný adventní čas.

 

Mgr. Jan Kožešník, vedoucí pobočky NADĚJE Roudnice n/L a Lovosice

Red

Red