Třebívlice – 4.mezinárodní folk. festival

V Třebívlicích bude 4. mezinárodní folklorní festival „ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ“

Třebívlice – 17. května 2014 se uskuteční již 4. mezinárodní folklorní festival „ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ“, který se bude konat v přírodním amfiteátru u muzea Ulriky von Levetzow a J. W. Goetha v Třebívlicích ve spolupráci s obcí Třebívlice a starostou Mgr. Josefem Seifertem. Nad festivalem převzali záštitu hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a MUDr. Radim Uzel.

Ve středu 30. dubna se uskutečnila v areálu Základní školy v Třebívlicích vernisáž výstavy „Česká republika – folklorní velmoc v srdci Evropy“, která je doprovodným programem květnového folklorníhofestivalu České středohoří 2014.Hosty vernisáže výstavy − senátora Hassana Meziana, starostu obce Josefa Seiferta, ředitele základní školy Tomáše Rulfa, rychtáře XIX. župy sdružených obcí baráčníků Pavla Tichého a další čestné hosty přivítala Jitka Dolejšová, ředitelka festivalu. Expozice, kterou vytvořilo Folklorní sdružení ČR s podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR, Českých center a České centrály cestovního ruchu, putuje od roku 2008 po ČR a v zahraničí. Podvečerní příjemnou atmosféru vernisáže hudebně zpestřilo rodinné duo trumpetistů Zdeňků Honců.

trebivlice_1Festival zahájí v 12.30 hodin průvod baráčníků a krojových souborů obcí. Dlouhého pestrobarevného „živého hada“, který se vydá na cestu u vinařského závodu „Zámecké vinařství“ a ukončí ji v amfiteátru obecního parku, doprovodí kapely Pražská Frajerka a Polabská kapela lidových muzik v čele s XIX. Župou sdružení obcí Baráčníků. Po oficiálním zahájení ve 13.00 hodin se budou na podiu až do večera střídat domácí folklorní soubory MARJÁNEK (Mariánské Lázně), KRUŠNOHOR (Chomutov), MŠ LOVOSICE (Lovosice), SOKOL DAMBOŘICE (Dambočice) se zahraničními  soubory NINO (Gruzie), ALBÁNCI (Kosovo) a KONGO MULENDA MABUAKA (Kongo). Bohatý folklorní program svými vystoupeními dále zpestří Stanislav Hložek, PRAŽSKÁ FRAJERKA a Miniswing s Jitkou Dolejšovou.

O atraktivní obohacení festivalového dění se určitě postará i sexuolog MUDr. Radim Uzel, který bude s odvážlivci z publika besedovat na téma „VÍNO JE LÉK NA VŠECHNO“,“ informuje ředitelka festivalu Jitka Dolejšová. Kulturní program samozřejmě doplní i různé další doprovodné akce, především soutěž v pojídání velkých koláčů a vyhodnocení soutěže O nejchutnější a nejkrásnější koláč Českého středohoří a přilehlých oblastí. Porota vybraná z hostů festivalu (S. Hložek, MUDr. Uzel, prezident Folklorního sdružení p. Pšenica), 3 vybraní diváci z obecenstva a ředitelka festivalu Jitka Dolejšová vyberou 3 nejlepší a nejchutnější koláče, jakékoliv velikosti a tvaru i fantazie. Festivalovým hostům budou k dispozici jarmareční stánky se širokým sortimentem dřevěných hraček, píšťalek, vařeček a košíků, resp. s kořením, různými bylinkami, perníkovými srdcí, domácím vínem, pivem, langoši od Pepoše, různými grilovanými pochoutkami, ražniči, bramboráky, slivovicí, grogem, vínem, včetně svařeného, dále s pečenými kotletkami, kuřátkem a jinými specialitami strýce Peroutky. To vše k podpoře zážitků gurmánsky naladěných diváků, včetně samotného festivalového motta: „Dobrá nálada, otevřené srdce a bohatý program!“

Letošní 4. MFF České středohoří pořádají XIX. župa sdružených obcí baráčníků spolu s obcí Třebívlice a Folklorním sdružením ČR.. „Pestrý program určitě uspokojí i náročné návštěvníky,“ zvou na festival jeho ředitelka Jitka Dolejšová a ostatní organizátoři. /hz/

Red

Red