v Libochovicích natáčeli Dánský válečný epos

Dánská společnost Miso Film v koprodukci s českou společností Sirena Film natáčí v Čr  historický epos s názvem 1864.  Tento projekt zahrnuje celovečerní hraný film a osmi dílný televizní seriál. 

Režie se ujal dánský scenárista a režisér Ole Bornedal, v ČR známý hlavně svým kultovním filmem Noční hlídač z roku 1994, ale také pozdějšími filmy Dina, Tak trochu jiná love story a Záskok.

Film a seriál popisuje krvavou dánsko-pruskou válku, která vyvrcholila v dubnu 1864 bitvou o Dybbøl (Düppel). Tato bitva má mnoho zajímavých aspektů. Jedním z nich je jistě to že tato bitva byla vůbec poprvé monitorována Červeným křížem. Také byla vůbec jako první fotografována průkopníkem fotografie Friedrichem Brandtem.  Za zmínku jistě stojí i fakt, že poražená Kodaň od té chvíle až do bombardování Jugoslávie v roce 1999 neválčila.

Celý projekt má rozpočet 173 miliónů dánských korun (590 miliónů korun českých) a díky pobídkám z české strany mají filmaři u nás utratit až 218 miliónů!

Státní zámek v Libochovicích byl z důvodu filmování výše uvedeného projektu, od 14. do 17.4 pro veřejnost uzavřen. Na ploše zámeckých interiérů a exteriérů vznikají kulisy z této doby. V dolní části parku jsou vztyčeny dobové vojenské stany obklopené množstvím proviantních sudů a ohniště s typickými vojenskými ohnišťními kotlíky. Také jsou zde ke spatření dobové valy z pytlů naplněných pískem a postavené na obou stranách cesty k zámku. Dominantní jsou za nimi instalované funkční houfnice.

Zaměstnanci Sirena filmu, dělali v neděli vše proto, aby záběry kamer byly co nejautentičtější. Proto např. polévali příjezdovou cestu vodou a upravovali tak aby nebyly patrné stopy po pneumatikách techniky správy zámku. Také se činili v odstraňování vandalských nápisů pod schody na východní straně fasády zámku. V Libochovicích je nyní možné spatřit mimo nemalý štáb a filmovou techniku také množství komparzu v dobových uniformách a oblečení.

Další záběry eposu jsou mimo jiné natáčeny ve vojenském prostoru v  Milovicích u Nymburku.

Poblíž Libochovic v klášteře Doksany se v nejbližší době budou natáčet Tři mušketýři.

 

 

 

Red

Red