V Litoměřicích bude galerie křišťálových dotyků

dlanempLitoměřice chtějí v nadcházející turistické sezóně lákat návštěvníky na galerii křišťálových dotyků. Otisky dlaní slavných českých i světových osobností z křišťálu budou vystaveny na Mírovém náměstí. Nebytový prostor pro vybudování galerie pronajalo město nadějnému litoměřickému skláři Janu Huňátovi v nádherné části města (dům č.p. 18/10) s výhledem na katedrálu.

Slavnostní otevření se uskuteční zhruba v polovině května. „Osobně se na tuto galerii velmi těším, protože Litoměřice, které loni skončily na druhém místě v celorepublikové soutěži Historické město roku, budou zase o stupeň atraktivnější,“ konstatoval místostarosta Karel Krejza.

 

Galerie nabídne otisky dlaní, v nichž jsou vetkány životní příběhy skutečných osobností. „Určitě vystavíme dlaň Madeleine Albrightové, Václava Havla, Jaromíra Jágra a Dominika Haška, dále zachránce dětí Nicholase Wintona, ale také osobností showbyznysu, jako je například zpěvačka Anastacia nebo člen skupiny Beatles Ringo Starr,“ jmenoval Jan Huňát část z celkem asi čtyř desítek děl, které chce vystavit. Originální podle něj má být i interiér galerie, jemuž logicky bude vévodit sklo.

Jan Huňát v současné době tvoří v Novém Boru. Jeho křišťálové lustry se těší velkému zájmu obzvláště v Turecku a na Kypru. Rád by však podnikal v Litoměřicích. „Mým snem je vybudovat zde sklárnu,“ říká mladý muž, jehož skleněné dílo zanedlouho bude zdobit i pražské vlakové nádraží. Vyrábí totiž symbol utrpení židovských rodičů, kteří za 2. světové války poslali vlakem své děti do Anglie, aby jim zachránili život, i s vědomím, že už je nikdy neuvidí.

Text pod fota: Jan Huňát s Madeleine Albrightovou při sejmutí otisku její dlaně. Na druhém snímku si již hotové dílo ztvárňující dlaň Václava Havla prohlíží jeho žena Dagmar. Vystaveno bylo v průběhu slavnostního odhalení busty Václava Havla v parku v roce 2012. 

Eva Břeňová

Click to enlarge image dlanevp.jpg

Red

Red