V Lovosicích bude Vánoční strom rozsvícen v první den Adventu

 

Lovosice – Doba přípravy na Vánoce se nazývá „ADVENT“. Toto období, které trvá 4 týdny, patří pro všechny lidi mezi hezká období, děti se těší na Ježíška a dospělí jsou k sobě většinou vlídnější a vstřícnější. Ve městech se chystá vánoční výzdoba, mnoho adventních koncertů a vánoční trhy a jarmarky. Letos Advent začíná 1. prosince.

Ve městě bude poprvé rozsvícen živý vánoční strom. Jstrom lovosicee to asi 4 m vysoká jedlička, kterou 21. listopadu zasadila v parku před zámkem firma Gabriel z Litoměřic. K jeho slavnostnímu rozsvícení dojde v neděli 1. prosince v 17 hodin. Zahraje při tom Lovosický kvintet a koledy zazpívá sbor pod taktovkou Karla Tesaříka. Rozsvícení ukončí malý sváteční ohňostroj.

Ale vánoční radovánky začaly v Lovosicích už v pondělí 25. listopadu, kdy byla v Lovoši otevřena tradiční Vánoční výstava o. s. Šance s betlémy, adventními věnci a další vánoční výzdobou. Návštěvník uvidí i výrobu vánočních ozdob a malování perníčků. V prodeji jsou také drobné dárky za lidové ceny, vhodné i pro dětskou kapsu. Výstava potrvá až do 28. listopadu včetně, vstup volný. A v předvečer Adventu 30. listopadu se v kostele sv. Václava v Lovosicích uskuteční společný koncert ZUŠ Coswig a ZUŠ Lovosice. Zazní české a německé koledy a vánoční písně; začátek koncertu v 15 hodin, vstup volný. Další koncert se koná v „Mírovém“ kostele Karla Maličkého od 17 hodin – vystoupí country skupina Karavana.

Až do Vánoc je pak připraveno pro obyvatele mnoho koncertů i zábavných akcí. Výstavy, prodejní jarmarky i pěvecká vystoupení připravily pro veřejnost všechny školy, v úterý 17. prosince budou od 15 hodin tradiční Vánoce na gymnáziu s prodejním jarmarkem v parku. Adventní koncerty připravily i všechny církve. Novinkou budou Vánoční trhy nejen na Václavském náměstí, ale i v nově otevřeném Centru pro cestovní ruch v krásné secesní radnici. Centrum bude otevřeno 14. prosince v 13.15 Koncertem Jakuba Kocha, poté budou přečteny česká a německá pohádka, vystoupí děti z MŠ a ve staré radnici budou trhy uzavřeny v 17 hodin. V 1. patře bude probíhat ukázka Vánočních zvyků českých i německých. Oba dny budou na Václavském náměstí prodejní a řemeslné stánky s vánoční tematikou. /hz/

Red

Red