v Roudnici sestavili modeláři unikátní modelové kolejiště

Roudnice nad Labem hostila netradiční setkání. Na 1.ZŠ Karla Jeřábka se sjeli nadšenci z celé republiky, aby na několik dní sestavili unikátní modelové kolejiště. Celá událost spádá pod Klub modelové železnice ZABABOV, který sdružuje na 150 členů z celé České republiky.

Dle slov místopředsedy klubu, Daniela Buchtela, je ZABABOV unikátní nejen svou členskou základnou a déle než deset let trvající činností, ale především systémem částí kolejiště, tzv. modulů, které každý z členů vytváří samostatně, dle standardizovaného rozhraní. Měřítko modelů, které modeláři do Roudnice přivezli jsou o nejmenší standardizované velikosti N. Ztrácí se nutnost stálé klubovny, avšak modeláři stále pracují na společném projektu.

Zhruba třikrát do roka probíhají podobná setkání, kdy se všechny moduly propojí do kolejiště úctyhodných rozměrů, které může být, díky variabilitě modulů, pokaždé jiné a unikátní. Dalším nevšedním znakem tohoto „moduliště“, jak upřesňuje František Krása, je snaha o simulaci reálného železničního provozu. „Připravil jsem pro toto moduliště grafikon, abysme vlastně jezdili podle reality.“, dodává.

Tento jízdní řád je sestavován v počítačovém programu a následně je možné skrze něj řídit vše, co se na celé modelové dráze děje. Toto setkání bohužel není přístupné veřejnosti, avšak začátkem října proběhne oslava mezinárodního sdružení FREMO v Praze, za účasti především českých a německých modelářů,  ku příležitosti 25. výročí sekce N modelů železnic, kterou si žádný nadšenec nemůže nechat ujít.

Pro mladé zájemce o železniční modelářství v našem městě je otevřen kroušek na 1ZŠ Karla Jeřábka, který vede pan Karel Brejša, člen klubu.
Pro další informace o klubu ZABABOV a nadcházejících setkáních můžete navšívit stránky www.zababov.cz.

Red

Red