Závod míru juniorů již začátkem května

Cyklistický Závod míru juniorů letos odstartuje hned v prvním květnovém týdnu (2.-5.5.). Nejlepší juniorští závodníci se na severu Čech setkají v rámci dvaačtyřicátého ročníku, aby se utkali o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. I letos tentokrát na mladé jezdce čeká přes tři sta padesát kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.

Cyklistický Závod míru juniorů letos odstartuje hned v prvním květnovém týdnu (2.-5.5.). Nejlepší juniorští závodníci se na severu Čech setkají v rámci dvaačtyřicátého ročníku, aby se utkali o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. I letos tentokrát na mladé jezdce čeká přes tři sta padesát kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.

Čtyřdenní podobu jsme se už rozhodli zachovat, abychom i nadále mohli zajistit vysokou úroveň, kterou se nám za ta léta podařilo vybudovat. Může nás jen těšit, jak vysoko je náš závod hodnocený a i letos uděláme maximum pro jeho hladký průběh,“ sdělil ředitel májových etap Svatopluk Henke.

Ne náhodou mezinárodní cyklistická federace UCI označila Závod míru za nejlepší podnik pro juniorské cyklisty na světě. Díky tomu parta pořadatelů kolem Svatopluka Henkeho má před sebou každoročně těžký úkol a už teď je jasné, že i letos ho plní na výbornou. Některé etapy proto doznaly určitých změn. Cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 2. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14:30 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část.. Přestože jsme upravili letošní trať, tak sprinterskou prémii v Hoštce jsme nevynechali,“ podotkl Henke.

V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Těžká kopcovitá etapa je po startu v Teplicích zavede do Zinwaldu. Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také dvě sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. Čtyřdenní boj o žlutý trikot jezdci uzavřou tradičně v Terezíně. „Závěrečnou etapu jsme předloni pozměnili, když jsme peloton odklonili ze stoupání na Kamýk a Sebuzín na novou trasu na okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína. Tato trasa si ale získala takovou oblibu, že už jsme ji zachovali. Divácky velmi atraktivní je především výjezd nad Pohořany,“ upozornil Svatopluk Henke, když současně připomněl, že i letos se na přípravách podílela policie České republiky. „Policii patří velké poděkování. Díky úzké spolupráci s ní vybíráme trasy tak, aby mohly být stále velmi atraktivní, ale především z hlediska bezpečnosti co nejlépe zajištěné,“ připomněl podstatný fakt ředitel Henke.

Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Do tohoto nejprestižnějšího poháru patří letos pouhých šest závodů. Májové etapy jsou navíc jen jednou ze čtyř etapových akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Letos se mají představit na dvě desítky šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace a opět lze očekávat, že se tu objeví takový závodník, kterého jednou bude obdivovat nejeden cyklistický fanoušek. „Vzpomeňme třeba na účast Petera Sagana či Fabiena Cancelaru, kteří aktuálně patří k nejsledovanějším cyklistům planety. Náš závod navíc zpestří další doprovodné akce. V sobotu je třeba připraven charitativní závod z Dubí na Cínovec nebo pak v Zinwaldu další závod pro děti,“ dodal ředitel Závodu míru juniorů

Red

Red