1.A z gymnázia v Roudnici na Malé Skále

13.09.2013 13:22

gym malaskala1 gym malaskalaDvacítka noviců třídy 1. A naší školy odjela společně s pedagogickým dozorem po třech dnech strávených ve školních lavicích ke krátkému třídennímu pobytu do prostředí Českého ráje za účelem vzájemného seznamování. Ubytování bylo zajištěno ve skromných podmínkách turistické ubytovny obklopené zelení v blízkosti protékající Jizery na okraji obce Malá Skála. Hned po příjezdu celá výprava podnikla pěší výlet od zříceniny skalního hradu Vranov na zříceninu Frýdštejn a Drábovnu zpět na Malou Skálu. Večerní program vyvrcholil divadelním představením všech účastníků rozdělených do pěti skupin.

Celý pobyt od A do Z zajišťovala společnost Sundisk, jejímž pracovníkům patří obrovské poděkování za to, jak se studentům věnovali. Připravili půldenní program na lodích. Nejdříve studenty seznámili se základními vodáckými dovednostmi, poté následoval přesun po vodě na trase Žlutá plovárna – Dolánky s celkovou délkou okolo deseti kilometrů. Při přesunu došlo pouze k jednomu „cvaknutí“, což lze považovat za velmi skóre svěřenců třídního učitele tělocvikáře. Je pravda, že někteří měli menší či větší problémy s přímým vedením lodi. Toto kličkování vyústilo v závěrečný finiš s nutnou vzájemnou výpomocí účastníků, protože jsme pospíchali na vlakový spoj, abychom se vrátili zpět a pustili se do dalších činností. Očekávanou aktivitou bylo absolvování řady více či méně obtížných překážek lanového centra na Žluté plovárně. Čtveřice zkušených instruktorů zajišťovala bezpečnost všech účastníků. Někteří studenti se nahoře pohybovali rozvážně, jiní méně bojácní zas jako pavouci na vlastních sítích. Klobouk dolů před všemi, kteří se do aktivity zapojili. Určitě si řada sáhla na dno svých sil. Došlo i na holubičky na žerdi ve výšce cca 8 metrů. Teprve ten, kdo aktivity zkusil, může mluvit o fyzické náročnosti s nimi spojené. Na závěr pobytu v „lanáči“ čekala na zájemce zhruba stometrová lanovka představující způsob, jakým se naši předci dostávali přes rokliny a průrvy. Navíc si dívčí část zkusila pétanque, chlapecká zase nohejbal. Závěrečný večer nabídl trošku táborničení s posezením u ohně.

Ke zdařilému pobytu bezpochyby přispělo nádherné počasí od samého počátku až do příjezdu zpět domů. Závěrečnou tečkou celé akce bylo trošičku netradiční setkání rodičů nových studentů s třídním učitelem a vedením školy v objektu veslařského klubu ČAC Roudnice n. L.

Red

Red