45. ročník Závodu míru juniorů vyhrává Američan Blevins

Terezín – Je dobojováno! 45. ročník Závodu míru juniorů zná své vítěze. Také v letošním roce triumfoval reprezentant Spojených států amerických. Po loňské historické premiéře Američana McNultyho tentokrát zvítězil krajan Christopher Blevins. V samotném závěru se ale blýskl i český reprezentant Tomáš Čapek.

„Sen se stal skutečností a jsem nesmírně šťastný, že se mi jako druhému Američanovi v historii podařilo vyhrát Závod míru. Je naprosto skvělé, že jsem navázal na loňské vítězství kolegy McNultyho, se kterým jsme kamarádi. On ale jel jiný závodní program, takže obhajovat nemohl, ale řekl bych, že jsem ho dokázal zastoupit a zúročit náš tvrdý trénink. Jsme skvělá parta a určitě musím poděkovat kolegům, kteří mi k vítězství pomohli,“ chválil si spolupráci muž ve žlutém trikotu, který se zapisuje do dějin juniorského Závodu míru, Američan Christopher Blevins.

Poslední vítězný etapový zářez letošního ročníku si do své pažby udělal Holanďan Nils Eekhoff, který byl nejrychlejším mužem hromadného dojezdu na terezínském náměstí. Peloton v závěrečné etapě kroužil v kopečkách nad Litoměřicemi, aby se tradičně vrátil do cílového Terezína. Na závěr mnozí vycítili šanci na únik, takže poslední díl se jel i přes větrné počasí v rychlém tempu a na čele se neustále střídali odjetí závodníci či menší skupiny. Silný peloton ale každý únik vždy zmařil a o vítězi znovu rozhodoval finální spurt s nejrychlejším Holanďaněm Eekhofem. Diváci na terezínském náměstí ale silně fandili i českému trikotu spurtujícímu na čele. Pódium se ale domácím jezdcům letos vyhnulo. Český reprezentant Tomáš Čapek cílovou pásku protnul čtvrtý. „Mrzí mě, že nejsem na bedně, na druhou stranu jsem hrozně rád, že se mi podařilo alespoň to čtvrté místo. Kluci odvedli dobrou práci, pracovali pro mě i na prémii a v cíli jsem se už o to popral, takže alespoň nějaké body do svěťáku,“ podotkl Tomáš Čapek, český junior, který se nejvíce přiblížil vytouženému pódiu.

Jelikož při dojezdu poslední etapy přijelo hlavní pole pohromadě, na cílové pásce se už viditelně radoval muž ve žlutém Christopher Blevins. Letos bylo mnoho adeptů, kteří měli šanci na celkové vítězství, ale Američan byl ve správný čas na správném místě, tedy v předposlední etapě s cílem v německém Altenbergu, kde se opět rozhodovalo o celkovém vítězi. Blevins totiž ani jednou nevystoupal na slavnostní pódium, přestože se v celkovém ranku raduje z pozice nejvyšší. „Nejhorší asi byla první etapa. To množství pádů, které v ní přišlo, na všech zanechalo přece jen určitou stopu. Nejtěžší a současně rozhodující ale samozřejmě byla ta předposlední,“ shrnul zásadní momenty žlutý Blevins.
Naopak nejlepší z český reprezentantů Jakub Otruba dojel v celkovém hodnocení na solidní třinácté příčce se ztrátou necelé tři a půl minuty na vítěze. „Chtěl jsem vylepšit své loňské dvanácté místo, ale s ohledem na vývoj přípravy před závodem to mohlo být i horší. Z celého průběhu tedy nejsem tak zklamaný, jak se může zdát. Všichni jsme jen velmi unavení. Po sobotě jsem už měl nohy kyselé, takže cokoli se snažit v poslední etapě zlepšit bylo prakticky nemožné. Závod míru je za námi, ale sezóna určitě není u konce a já věřím, že s klukama se ještě zvládneme předvést,“ uzavřel nejlepší domácí jezdec Jakub Otruba.

Výsledky – 4. etapa: 1. Nils Eekhoff (Ned) 2:17:58, 2. Leonardo Marchiori (Ita), 3. Niklas Märkel (Ger), 4. Tomáš Čapek (Cze), 5. Anthony Jllien (Fra) – všichni sejný čas.

Celkově: 1. Christopher Blevins (USA) 9:28:10, 2. Evgeny Kazanov (Rus) +0:24, 3. Jaka Primožič (Slo) +0:28, 4. Vadim Pronskiy (Kaz) +0:29, 5. Rasmus Pedersen (Den) +1:31, 13. Jakub Otruba (Cze) +3:21.

Red

Red