Den s kamiony (a nejen s nimi) organizoval kraj pošesté

V úterý 23. srpna se uskutečnil šestý ročník akce „Den pro kamiony“, který připravil Ústecký kraj společně s Ministerstvem dopravy – BESIP a dálničním oddělením Krajského ředitelství Policie ČR a za vydatné podpory německé policie, která se letos této akce zúčastnila podruhé. Na 78. kilometr D8, kde se Den pro kamiony odehrával, dorazil i krajský radní pro oblast dopravy Jaroslav Komínek.

Vyzkoušet si brýle simulující jízdu pod vlivem alkoholu a drog nebo otočný simulátor kamionu si mohli řidiči, kteř í se zastavili (nebo byli policií zastaveni) na dopravně preventivní akci.

„Kromě jízdy na simulátoru nárazu či rotace kabiny kamionu proběhla také kontrola řidičů, v jakém stavu mají autolékárničky a jak používají bezpečnostní pásy, řidiči i celá posádka si navíc mohli vyzkoušet poskytnutí simulaci první pomoci,“ popsal dopravní odborník BESIPu pro Ústecký kraj Jan Pechout.

„Jednoznačně hodnotím tuto akci jako potřebnou, úspěšnou a prospěšnou. Možná se řidiči zlobí, že je při této akci z jejich pohledu obtěžujeme a zdržujeme. Potvrzuje se však, že prevence není nikdy dost a navíc tato akce není pro řidiče vůbec stresující a policie dává těm, kdo porušili pravidla, šanci, aby si vedle mírné pokuty odnesli i poučení,“ komentoval akci radní Ústeckého kraje pro oblast dopravy Jaroslav Komínek.

Během dopravní akce bylo zastaveno a zkontrolováno 161 vozidel, z toho 87 nákladních aut a 14 autobusů. Z nich byla třetina řidičů zastavena kvůli nedodržení upoutání bezpečnostním pásem, třetina kvůli nedostatečnému výhledu z vozidla a třetina kvůli způsobu jízd či nedodržení omezení rychlosti v oblasti dopravn í akce.

Na krajský Den s kamiony se přijeli letos podívat i kolegové z Plzeňského kraje a Olomouckého kraje, aby se inspirovali pro pořádání podobných akcí.

 
Simulační brýle si vyzkoušel i radní Jaroslav Komínek
Simulátor rotace

Simulační brýle vlivu alkoholu, drog a únavy

Krajský tým – vlevo radní Jaroslav Komínek, zcela  vpravo náčelník krajské dopravní policie Jiří Ušák

Simulátor nárazu si vyzkoušel i generální ředitel Autodromu Most Jiří Volovecký

Čekali jsme na povinnou lékárničku u řidiče kamionu …

… řidič si vedle trestu zakoupil i novou lékárničku.

Kontrola se týkala i řidičů osobních vozidel

Krajský koordinátor BESIP Jan Pechout odpovídal na dotazy novinářů, kteří na dopravně preventivní akci dorazili.

Red

Red