Lovosice – Hrady středohoří ve 3D modelech

Výstava „České středohoří – země hradů“ představuje na jednom místě veškeré dostupné informace o hradech Českého středohoří.unnamed unnamed (1) Výstava je u nikátní tím, že zahrnuje posledními vědeckými výzkumy verifikované informace o většině hradů Českého středohoří doplněné o jejich modely, což nebylo doposud nikým realizováno.

Na vernisáži nechyběla krajská radní pro kulturu a památkovou péči Jitka Sachetová, zastupitel Radek Vonka, starostka Lovosic Lenka Lízlová a předseda sdružení Hrady Českého středohoří Hynek Veselý.

Základem výstavy jsou elektronické 3D animace tří významných hradů Českého středohoří (vždy jejich současný stav a rekonstrukce) – Košťálova, Oltáříku a Kalicha –, doplněné o textové i kresebné informace o řadě dalších objektů. Výstava má za cíl být elegantním úvodem dlouhodobé kampaně za přilákání tuzemských i zahraničních návštěvníků do středohorské „hradní země“ a za postupné ztotožnění místních obyvatel s tímto projektem. Tematicky předchází instalaci stálé expozice hradů Českého středohoří v Třebenicích, která na ni bezprostředně naváže

Jednotl ivé bannery, jež jsou součástí výstavy, zahrnují informace zejména o těchto objektech: hrad Házmburk, hrad Kalich, hrad Kamýk, hrad Kostomlaty, hrad Košťálov, hrad Litýš, hrad Oltářík, hrad Oparno, hrad Ostrý (u Velemína), hrad Panna, hrad a zámek Skalka a městský hrad Úštěk. Doplňují je informace o výzkumu a technologiích, s jejichž využitím tato v České republice dosud unikátní výstava vznikla. Informační bannery jsou dvojjazyčné (česko-německé).

Autorem výstavy je občanské sdružení Hrady Českého středohoří, o.s. ve spolupráci s městem Lovosice. Výstava byla podpořena částkou 30 tisíc korun v rámci dotačního titulu Ústeckého kraje „Podpora regionální kulturní činnosti na rok 2014“.

Red

Red