Monitoring zaledněných vodních ploch

ÚSTECKÝ KRAJ – ledové hlášení z okresů Děčín, Litoměřice, Most, Teplice a Ústí nad Labem

Policistu či osobu provádějící měření tlouštky ledu přiváží na lano, obléknou do neoprénového obleku, přidají nezbytnou plovací vestu a ten může vyrazit měřit. Měření probíhá tak, že se led naskrz provrtá akuvrtačkou a změří jeho tlouštka.

Měření tloušťky ledu se provádí sondáží ve vzdálenosti 1metr, 5 metrů a 20 metrů od břehu na vybraných lokalitách vytipovaných vodních ploch. Výsledky měření jsou k dispozici na stránkách Policie ČR pro jednotlivé lokality po okresech a jsou také zasílány příslušným obecním úřadům obcí poblíž sledované vodní plochy v podobě vhodné k vyvěšení poblíž sledované plochy pro informování návštěvníků a zajištění jejich větší bezpečnosti .

Policisté Poříčního oddělení Policie ČR v Ústí nad Labem provádějí od roku 2009 v zimních měsících  monitoring oblíbených míst na zamrzlých jezerech, rybnících i řekách, kde se shromažďuje větší množství lidí kvůli bruslení, hokeji a dalším zimním aktivitám. Pilotní projekt probíhal především na vodních plochách okresů Ústí nad Labem, Litoměřice, Teplice a Děčín. V sezoně 2010/2011 se přidalo monitorování ploch v okrese Most.

Hlídka má dále za úkol kontroly pořádku, dodržování ustanovení Rybářského řádu a kontroly na úseku životního prostředí – zejména dodržování zákazů vjezdu a vytváření nepovolených skládek odpadu. S ohledem na zajištění  bezpečnosti osob provozujících aktivity na zamrzlých vodních plochách hlídka sleduje stav a vlastnosti ledu.

Pro Litoměřicko je možné použít nasledující odkaz: http://www.policie.cz/clanek/ledove-zpravodajstvi-litomerice.aspx

Red

Red