Novinky a zajímavosti na Zahradě Čech 13.- 21. 9.

 

zčě

V pátek 13. září zahájí 37. podzimní veletrh Zahrada Čech. Kromě tradičního zahradnického sortimentu jsou pro návštěvníky připraveny i některé novinky. První z nich je  pavilon G, který je po dobu výstavy přejmenován na „pavilon vína“. Bude se zde prezentovat téměř 20 vinařů z oblasti Litoměřic a Jižní Moravy. Svá vína zde představí Zemědělská univerzita Mělník, Vinařství Kraus,  Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice a přislíbeno máme i účast Vinařství Velké Žernoseky. Z Jižní Moravy se budou prezentovat Vinařství Lahofer, Vinice Hnanice, vinaři Dufek a Málek. Nabízené víno budeme moci nejenom ochutnat a prokoštovat, ale vína si zde zakoupit. V průběhu výstavy proběhne soutěž o „Champion Víno Zahrady Čech“.
Druhá z novinek se nachází v zadní části areálu, který byl v minulých letech opomíjen. Zde je upraven prostor pro naprosto novou expozici ukázkových  zahrad zastřešených pod 1. ročník „Nejkrásnější zahrada 2013“. Pro letošní rok zde své umění bude prezentovat sedm společností, které mají s architekturou a realizací zahrad bohaté zkušenosti. Vítěze této soutěže čeká odměna v hodnotě 100 tis Kč, kterou poskytla firma Mountfield. Návštěvníci výstavy se mohou účastnit losování o hodnotnou cenu.

Atraktivní podívanou bude i finálové předvedení receptů na téma: „Neobvyklé ingredience v české kuchyni“ které bude vyhlášeno 14.září 2013 na Den časopisu Receptář. Ve VIP porotě zasedne skvělý bavič a sběratel receptů Petr Novotný, který osobně jeden ze svých

Zajímavé téma si připravili i zástupci města Litoměřice při pondělním Dnu Zahrady Čech 16. září. Návštěvníci se například mohou těšit na ukázku unikátní technologie využití tepla z nitra země pro výrobu elektřiny a teplé vody pomocí 5 km hlubokých vrtů. Město Litoměřice připravuje tento projekt jako první v České republice. Zajímavostí je, že v rámci tohoto projektu byl jen pár metrů od areálu Zahrady Čech vyvrtán zatím nejhlubší průzkumný geotermální vrt do hloubky 2 111 m. Litoměřice jsou nejen zelené, ale také úsporné – vsází na to, že je lepší energií šetřit, nežli jí draze vyrábět nebo kupovat. Přijďte se poradit do infostánku MěÚ u pavilonu A, jak se vyplatí solární panely, či jak na zateplení, či dotace na solární ohřev vody. receptů připraví! Společnost mu bude dělat zpěvačka Jitka Zelenková, která diváky potěší recitálem plným známých písniček. Celým pořadem bude provázet populární severočeská dechová hudba „VINŠOVANKA“.
zč+Návštěvníci výstavy můžou ochutnat skvělé speciality a Receptář nezapomene ani na oblíbené divácké soutěže o hodnotné ceny.   Každý návštěvník může po vyplnění dotazníku získat za vstupenku knihu zdarma!

V sobotu 21. září, při Dni časopisu Zahrádkář, budou předány ceny za soutěže k Roku rajčat: Nejtěžší rajče, Nejzajímavější kolekce rajčat a udělíme Křišťálové jablko. K 45. výročí časopisu Zahrádkář vystoupí Josef Fousek & Tomáš Fousek, Karel Kahovec a Markéta Konvičková.

Obyvatelé Litoměřic mají možnost předprodeje vstupenek za zvýhodněné ceny. Vstupenky lze zakoupit v Infocentru v Litoměřicích nebo přímo na výstavišti. Předprodej končí dnem zahájení výstavy.
Zajímaví hosté v každodenním odpoledním programu, noví vystavovatelé, řemeslná tržnice, to vše a mnoho dalšího máme připraveno pro návštěvníky výstavy Zahrady Čech. Podrobný program na www.zahrada-cech.cz.

Red

Red