Pozvánka na vernisáž "Vzpomínky" Anny Pavlasové

aktualita03. 03. 2014 | Lenka Ječná, KZM Roudnice nad Labem | Zprávy z Roudnicka

Ve středu 5. března 2014 bude zahájena na sále roudnické knihovny výstava obrazů Anny Pavlasové. Co se skrývá pod názvem „Vzpomínky“, uvidí návštěvníci na vernisáži, kterou zpestří svým hudebním vystoupením učitelé roudnické ZUŠ. O jazzové ladění události se postarají Petra Valdmanová hrou na klavír a Antonín Kyzlík, který posluchačům zahraje na saxofon.

A kdo je Anna Pavlasová? Rodačka z Českých Budějovic, která nyní žije a pracuje v malé vesnici Českého středohoří. Vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Vyučovala výtvarnou výchovu na ZŠ a ZUŠ v Praze. Mezi lety 2001 – 2003 se zabývala i oděvní tvorbou v Ateliéru Šarlat.

Svá výtvarná díla vystavovala v roce 2012 v Černošicích. Výstava se jmenovala Dopisy a výtvarnice v obrazech prostřednictvím barev sdělovala lidem to, co by psanou formou bylo určeno pouze jedinému adresátovi.

O rok později uspořádala výstavu v Lysé nad Labem.„Z krajiny“ – tak pojmenovala Anna Pavlasová tuto přehlídku výtvarných prací. Zde představila svůj pohled na místa, kde již několik let žije a hledá k nim vztah.

Loňskou výstavu věnovala dětem. Název výstavy „Pro děti“ napovídá, o jaké obrázky se jedná. Tato menší dílka vznikla během let 2011 – 2013. Obrázky zachycují postavy zvířátek, andělů i pohádkových bytostí. Svět milých postaviček uvádí do dětské fantazie a něžného humoru. A co si prohlédnete v roudnické knihovně?

„Vzpomínky“

Výstava „Vzpomínky“ Anny Pavlasové představuje výběr děl, která vznikala od roku 2010 do současnosti.  Jsou zde zastoupeny již dříve vystavené obrazy z cyklu „Dopisy“ (Černošce 2012), „Z krajiny„ (Lysá nad Labem 2012) doplněné o tématicky nesvázaná díla, která s sebou přinášejí i hravý vtip.

Dopisy jsou pro autorku fenoménem duševního otevření. Prostřednictvím barev univerzálně sděluje to, co by psanou formou bylo určeno pouze jedinému adresátovi. V některých dílech lze náznakem číst konkrétní sdělení, jindy se díky imaginárnímu písmu ocitáme v prostoru vlastní představivosti.

V cyklu „Z krajiny“ představuje výtvarnice svůj pohled na vesnici, kde již několik let žije a hledá k ní vztah nebo předkládá parafráze vzpomínek na místa, která byla pro ni samotnou inspirativní.

Melancholické prostory, tajemná osamělá zákoutí, snová prostředí, ale zároveň melancholie, samota a sny zakódované v dopisech – se slévají v jeden celek autorčiny imaginace. Výtvarnice, která po celou dobu své tvorby tíhne k ilustraci, odbíhá v některých malbách i k dětskému pohledu na svět.  Její obrazy jsou obvykle zpracovány kombinovanou technikou na mírně reliéfním podkladu. Měkké lazurní plochy akrylových barev bývají často provázány kresebnými liniemi.

Přijďte se podívat na zahájení výstavy 5. března v 17 hodin. Výstava bude otevřena až do 4. dubna 2014 v provozní době roudnické knihovny.

 

Red

Red