Roudnice má nový protipovodňový systém

31. leden 2013 | Autor: Klára Kolorosová

Do Roudnice nad Labem byl v úterý 29. ledna dovezen speciální kontejner, v němž jsou uskladněny mobilní tubusy plnitelné vodou. Jedná se o mobilní protipovodňový systémTiger Dam společnosti JOHNNY SERVIS.


V případě povodní bude tímto systémem chráněn 310 metrů dlouhý úsek na levém břehu Labe. Projektant stavby zvolil mobilní ochranu právě z důvodu, že s ohledem na procházející komunikaci zde není možné postavit pevné protipovodňové hráze. „Náš systém je ideálním způsobem ochrany proti velké vodě právě v místech, kde není možné řešit protipovodňová opatření jiným způsobem, ať už z hlediska členitého terénu, obytné zástavby nebo problému s vykupováním pozemkům. Jeho předností je jednoduchá manipulace, nenáročná doprava a skladování a v neposlední řadě i jeho variabilita. V případě potřeby je možné protipovodňové tubusy kombinovat do různé výšky, jak to momentálně situace vyžaduje,“ uvedl generální ředitel společnosti JOHNNY SERVIS Matthew Duras.
“V jarních měsících také uspořádáme V Roudnici nad Labem instruktážní školení, při němž se místní dobrovolní hasiči naučí mobilní protipovodňový systém Tiger Dam ovládat, aby byli na případné nasazení připraveni,” dodal Matthew Duras.
Realizace projektu Protipovodňová ochrana Roudnice nad Labem, jejímž zhotovitelem je společnost Zakládání staveb, a.s., je součástí rozsáhlých protipovodňových opatření na dolním toku Labe. Investorem je státní podnik Povodí Labe, který financuje stavby z dotací od ministerstva zemědělství a z evropských fondů. Celkově bude stát ochrana měst a obcí na dolním toku Labe 2,2 miliardy korun.
Město Roudnice nad Labem se na přípravě celého projektu aktivně podílí již od samého začátku, pro umístění protipovodňových ochranných systému město vykoupilo veškeré potřebné pozemky na Zálabí.
Red

Red