Ve městě postupně vznikají nové aleje stromů

LOVOSICE – Ve městě postupně vznikají nové aleje stromů, pro jejich výsadbu byly zvoleny dlouholeté listnaté druhy stromů, které svým charakterem vhodně doplní městskou zeleň.

Jedním z vybraných druhů je například platan javorolistý, který je ve střední Evropě i jinde velmi hojně pěstován jako okrasná dřevina městských parků. Tento strom může dosáhnout výšky až 40 m s korunou o průměru téměř 35 m. Vrstvená borka se odlupuje ve velkých, tenkých plátech a vytváří tím velmi nápadné, pestrobarevné zbarvení kmene a větví. Svými listy strom připomíná javor, jak také prozrazuje jeho jméno. Platan javorolistý se dožívá i několika staletí.

Práce na novém stromořadí, které olemuje silniční komunikaci v ulici Zámecká, byly koncem měsíce listopadu dokončeny. Po úpravě povrchů a přípravě na výsadbu bylo do nově upravené krajnice vysazeno 35 stromů právě druhu platan javorolistý (Platanus x hispanica). Po celé délce ulice ubylo 16 parkovacích míst, která budou v roce 2018 kompenzována vznikem parkovací plochy před plaveckým bazénem.

Stromořadí v ulici 8. května bude zdobit svitel latnatý, jeden z mála stromů, které svou různorodostí zdobí ulice od jara do podzimu. Rašící výhony mají barvu od bronzové až po růžovou, v létě jsou jeho listy světle, svěže zelené a na podzim zezlátnou. V létě strom ozdobí ulici mohutnými, až 30 cm dlouhými latami žlutých květů, ty se na podzim promění v měchýřky zelených plodů. Když opadají poslední listy, měchýřky na stromě zůstanou i dlouho do zimy. Postupně mění svou barvu a vypadají jako červené a hnědé lampionky. Svitely se často vysazují v městských parcích, protože dobře snášejí i horší ovzduší a nepotřebují velkou péči.

Počátkem měsíce budou dokončeny práce i na výsadbě částečně oboustranné aleje svitelů latnatých v ul. 8 května. Vysazeno bude 10 stromů svitel latnatý (Koelreuteria paniculata). Na 100 metrech délky ulice ustoupila tomuto stromořadí pouze čtyři parkovací místa.

Stromy se budou sázet také v ulici Žižkova. Zde bude provedeno doplnění a částečná výměna současného stromořadí kulatohlavých trnovníků akátů (Robinia pseudoacacia „Umbraculifera“).

 

Red

Red