Více než dvě stovky lidí si v Litoměřicích připomněly 17. listopad 1989

Osmadvacet let po sametové revoluci si v pátek připomněly v Litoměřicích více než dvě stovky lidí napříč generacemi 17. listopad 1989. Nechyběli ani studenti. Již před desátou hodinou si na klopy připínali trikolóry účastníci akce, jež byla svolána občanskou iniciativou.

Nechyběli ani zástupci Konfederace politických vězňů a města v čele s místostarostou Pavlem Grundem, ale hlavně přímí účastníci listopadových událostí a pozdější spoluzakladatelé litoměřického Občanského fóra, jako například Ivan Vilím, Martin Šimsa, Irena Moudrá Wünschová, Marie Landová a mnozí další, z nichž někteří zavzpomínali na tehdejší události a kriticky se vyjádřili k dnešku.

Učinili tak nejprve na Mírovém náměstí v podloubí radnice u bronzové pamětní desky připomínající památku obětem nedemokratických režimů, kde program zakončila Modlitba pro Martu. Následně se účastníci přesunuli do parku Václava Havla k jeho bustě pocházející z dílny Alžběty Kumstátové, kterou u příležitosti prvního výročí úmrtí prezidenta nechal vyrobit Nadační fond Kalich s městem. Zde si lidé společně s muzikantem Rostislavem Čurdou zazpívali Hutkovu Náměšť a závěrem i hymnu.

„O demokracii se musíme zasloužit. Určité skupiny lidí záměrně začínají překrucovat historii a vysvětlovat ji jinak. Musíme si ji proto připomínat. Jen tak zůstane odkaz Václava Havla živý,“ shodovali se přítomní, z nichž mnozí se následně zúčastnili i promítání historických událostí v kafárně Fér kafe.

Red

Red