Závod míru juniorů odstartuje 5. května

Terezín/Litoměřice – Nejlepší juniorští cyklisté z celého světa se sjíždí na sever Čech! Tento čtvrtek totiž v Litoměřicích odstartuje mezinárodní etapový Závod míru juniorů (5. – 8. 5.). Mladí cyklisté tak budou během čtyř dnů opět bojovat o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. Na jezdce čeká téměř čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru. Třeba i tentokrát mezi nimi bude nový fenomén typu Petera Sagana a Fabiana Cancellary, kteří svoji hvězdnou kariéru májovými etapami též zahájili.

„Jubilejní ročník s sebou přinese řadu novinek a jsem nesmírně rád, že se nám daří tradici májových etap nejen držet, ale stále zvyšovat jejich úroveň. Také letos usilovně pracujeme na tom, abychom si zachovali označení nejlépe připravené juniorské akce na světě. Už kvůli tradici mám zejména radost, že po roční pauze kvůli uzavírce litoměřického mostu, se cíl závěrečné etapy vrací do Terezína. Celkový vítěz tak bude znám v neděli ve městě, které je s cyklistikou doslova spjaté,“ pronesl Svatopluk Henke, ředitel Závodu míru juniorů.

150507_1et 001 První změnu poznají zúčastněné týmy již při středeční prezentaci. Kancelář závodu je nově přesunuta do útrob kavalíru 6. „S Terezínem a vedením jeho městského úřadu máme velmi úzkou spolupráci, a proto již není tajemství, že zde společně budujeme cyklistickou síň slávy a muzeum cyklistiky. V kavalíru 6 tak máme nové reprezentativní prostory, kde juniorské týmy z celého světa můžeme přivítat. Celkově jsem velmi rád za výbornou spolupráci s jednotlivými úřady. Též Správa a údržba silnic se nám snaží vyjít maximálně vstříc, a díky tomu jsem přesvědčen, že nás čeká po technické stránce další velmi dobře připravený ročník,“ chválí si ředitel Henke.

Cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 5. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí v 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách 150507_1et 005také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Start bude obligátně na Karlově náměstí a cíl na Masarykově třídě, kde závod získal více na své atraktivitě. Na trati nebude chybět ani rychlostní prémie v Budyni, Štětí a Hoštce,“ podotkl Henke.

V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy se vrací před teplickou radnici. Sobotní prověrka právem nese označení „Královská“. Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. Cíle je tentokrát v německém Altenbergu. Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí po roční přestávce v Terezíně. Jen pár dnů před startem závodu byla dokončena rekonstrukce Tyršova mostu, po kterém se cyklisté vrátí do tradičního finiše. Na peloton ale čeká dnes už známý okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína. „Nemohu si odpustit upřímné poděkování za spolupráci s policií. Díky úzké spolupráci s ní vybíráme trasy tak, aby mohly být stále velmi zajímavé, ale z hlediska bezpečnosti co nejlépe zajištěné. Letos na trasách došlo k minimálním změnám. Naopak se vracíme na původní místa a díky tomu všemu věřím, že Závod míru napíše další skvělou kapitolu,“ přeje si ředitel Henke.

Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou z osmi vyvolených akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Přihlášeno je čtyřiadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. Novinkou je pak smíšené družstvo Euroregionu. „Diplomatickou cestou se nám podařilo vyjednat start mix týmu, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má současně upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci,“ dodal spokojeně Svatopluk Henke.

45. ročník – Závod míru juniorů 2016 – fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín

Termín: 5. 5. – 8. 5. 2015

Ředitel závodu: Svatopluk Henke

Velitel trati: Jan Sedlák

Hlavní rozhodčí: Segnan Rodolfo

Dopingový komisař: Brandewinder Dierk

Celková délka: 371,9 km

Rozpočet: 1,6 mil. Kč

Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.

Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

Čestný ředitel závodu – Mgr. Jaromír Kníže, ředitel policie Ústeckého kraje

Partneři: Vars, Cross, Gabriel, SBS Cargo, Changroup, NTD, Iveco Bus, Balcancar, Lafarge, PatRESS.cz, Bon Art Music, Tisk Cyklos, MaxiNuta, Ústecký kraj, ČSC, Euroregion a jednotlivá města.

Etapa Dat. Start Cíl Místo Typ Km

1 . 5.5. 14.40 – 17.00 Litoměřice silniční závod 102,5 km

2.a 6.5. 9.00 – 12.00 Třebenice časovka jedn. 11,2 km

2.b 6.5. 16.00 – 17.30 Roudnice n./L. silniční závod  62,4 km

3. 7.5. 13.30 – 15.40 Teplice – Altenberg silniční závod  100,0 km

4. 8.5. 9.00 – 11.20 Terezín silniční závod 96,4 km

371,9 km

Zahraniční týmy:

Potvrzeno 24 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, Chorvatsko, ČR, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Kazachstán, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, USA.

Česká účast:

Po šesti letech bude na ZMJ umožněn start více českým závodníkům než jen jedinému reprezentačnímu družstvu. UCI opět umožnila start smíšeného družstva Euroregionu. Do závodu tak odstartuje šestice českých jezdců vedená trenérem Tomášem Konečným a trojice závodníků v česko-německém týmu Euroregionu.

Širší výběr reprezentace ČR: Jakub Otruba (Mapei Merida Kaňkovský), Daniel Babor (TJ Kovo Praha), Petr Klabouch (Veloklub Cirkl), Václav Sirůček (KC Kooperativa Jablonec), Tomáš Čapek (VZW Renners), Dominik Koudela (TJ Kovo Praha), Jan Gavenda (DCM Cycling Team VZW)

Mix tým Euroregion: Vojtěch Sedláček (CK Příbram), Tomáš Bárta (SKC Tufo Prostějov), Adam Šimůnek (KC Kooperativa Jablonec)

Red

Red