Cyklobus vyjíždí: Vyražte z Bukové hory až na Máchovo jezero

29. 05. 2013 | Luděk Jirman, ředitel Destinační agentury | Zprávy z Roudnicka

_cyklobusV destinaci České středohoří začala turistická sezóna již na konci měsíce dubna a po zahájené plavební sezóně lodi Porta Bohemica I z Litoměřic a všech přívozů na řece se všem cykloturistům nabízí osvědčený dopravní prostředek zdolávající táhlé kopce Středohoří. Na své trasy vyráží „Cyklobus Českého středohoří a Podřipska“.

Podobně jako u lodní dopravy dochází po 6 letech provozu k obměnám jízdního řádu. Zachován je tradiční cíl: Mukařov nedaleko Bukové hory. Sem zajíždí cyklobus o sobotách i nedělích z Litoměřic, o sobotách z Roudnice nad Labem a nově také ze Štětí. Nabízejí se oblíbené trasy přes Bukovou horu a Rytířov do Těchlovic a pokračování novými úseky Labské stezky. Další trasy umožňují navštívit Zubrnice, Třebušín či Konojedské bochníky, Úštěk nebo Levín a vrstevnicovou cestu podél hory Sedlo.

Druhým tradičním cílem je hora Kletečná nedaleko Velemína, na jejíž úpatí zajíždí cyklobus každou sobotu po poledni.Kletečná nabízí zejména možnost výletu do jižní části CHKO České středohoří nebo málo náročnou trasu do Oparenského údolí a Žernosek, kde již navazuje přes přívoz Labská stezka či lodní doprava.

Novinkou je trasa na Kokořínsko. Umožňuje nové výlety přímo ze středu chráněné krajinné oblasti krásnými trasami místními údolími (doly) až na Labskou stezku, na kterou se lze při zpáteční cestě napojit v Mělníku nebo ve Štětí-Hněvicích. Pro vyznavače jízdy po rovinatých zalesněných úsecích se nabízí možnost dojet až do Doks a využít trasy v okolí Ralska, Mimoně a večer se vrátit cyklobusem zpět.

Kokořínská linka navazuje také na tradiční konečnou na Mukařově u Bukové hory: otevírá se možnost již brzy po ránu vyrazit na cyklotúru opačným směrem, něž byli cestující dosud zvyklí: směr Máchovo jezero, po výletě zrelaxovat na pláži a odvoz je pro Vás zajištěn. Doporučujeme například trasy: Verneřice, Strážný vrch, Žandov, Volfartice, cyklostezka Varhany, Česká Lípa, Doksy nebo variantu přes Stvolínky u Kravař, Zahrádky a opět na Máchovo jezero. Možné je též v Holanech nedaleko Zahrádek odbočit a pokračovat přes Kokořínsko směr toku řeky Labe. Unavené vás naloží cyklobus na zpáteční cestě v nedělní podvečer.

Poznejte nespočet krás Českého středohoří na kole! Začněte na Kletečné nebo Bukové hoře a využijte nové úseky Labské stezky od Žernosek přes Ústí nad Labem do Děčína. Před letním parnem vás schovají kokořínské lesy. Jízdní řády na www.ceskestredohori.info a www.stredohori-podripsko.cz.

cyklobus jízdní řád

 

Red

Red