Dušníky – Pes vypátral poraněného

Ve čtvrtek krátce před půlnocí jsme přijali na linku 158 oznámení o havárii motorového vozidla u obce Dušníky. Po příjezdu na místo policisté zjistili, že vozidlo se nachází mimo komunikaci, leží na střeše, všechna světla i uvnitř vozu jsou rozsvícená, ale nikdo zde není. Ani při prohlídce nebližšího okolí policisté nikoho nenalezli. Stopy v okolí vozidla však ukazovaly na poranění osoby, která se ve vozidle nacházela. Venkovní teplota klesala pod nulu a začal závod s časem.
Policisté ihned zahájili intenzivní pátrání. Na místo byl neprodleně povolán policejní psovod se svým čtyřnohým pomocníkem. Služební pes Tango jako by vycítil závažnost situace a okamžitě se vydal po stopě. Naprosto bezchybně a s velkým nasazením vedl policisty polnostmi a přírodním terénem. Zhruba po 1 kilometru se podařilo poraněného a prochladlého řidiče nalézt.
Otřesený řidič byl při příchodu zachránců šťastný a vděčně objal pátracího psa. Tento okamžik byl pro všechny přítomné velmi dojemný.
Německý ovčák Tango 40letému muži pravděpodobně zachránil život, pokud by ho nenašel, nemusel by tento případ dopadnout šťastně.
Policisté následně předali nalezeného řidiče do rukou lékařů.
Příčiny a okolnosti dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření.

 

TangoTango

Práce policejních psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků je velmi záslužná, zejména při pátrání po pohřešovaných osobách je spolupráce s kynology neocenitelná. Za úspěchy se skrývají hodiny práce a cvičení, aby tým psovod a pes byli dokonale sehraní a v každé situaci si uměli poradit. Velkou roli hraje i zkušenost týmu a v případě psa Tanga nešlo o ojedinělý úspěch, na svém kontě má již několik podařených zákroků.
Litoměřice, 20. 2. 2015, nprap. Pavla Kofrová

Red

Red