Jak jsem koupila potopené auto

Hvězdíčka stříbrná

Má dcera, matka tří kouzelných malých dětí, se na mne opakovaně zlobila, že s důvěrou( kterou ona považuje za hloupost), sděluji novým známým informace, typu kde kdo bydlí, jaké mám telefonní číslo. Tvrdila, že jsem naivní, lze to tak snadno zneužít a ublížit třeba právě těm dětem. Zdálo se mi to přehnané. Přece nemůžu žít s tím, že budu každého předem podezřívat a nebudu věřit nikomu! Na to má generace nemá přípravu. Nebyli jsme k tomu vychovaní. Byla jsem si jistá, že do kategorie seniorů, kteří naletí šmejdům, nepatřím, byť už jsem seniorka. A teď jsem v tom až po uši.

Rok jsem hledala v autobazarech auto, neboť můj Fiatek dosluhoval. Načetla jsem si na co dávat pozor, prostudovala, jak poznat auto zaplavené, atd. Dvě nabídky ve známých pražských autobazarech jsem konzultovala, nenaletěla, dokonce jsem dokázala získat zpět už zaplacenou zálohu, když nebylo vše v pořádku. A nakonec jsem koupila vysněnou „Hvězdičku stříbrnou.“ Příbuzný mé známé je příslušník státní policie, má skvělou zkušenost s autobazarem na severu Čech. Tam jsem si domluvila přivezení své srdcové záležitosti, stříbrného VW Pola z Německa. Mladý prodejce se dušoval, že by si nikdy nedovolil žádný podraz, “ ten policajt je nějaká šajba, nejsem blázen! Přece musíte konečně někomu věřit!“ Uvěřila jsem. Den D nadešel a já jsem jela zaplatit a převzít své auto. Nikoli vybírat, zaplatit a odjet v něm, vždyť jde o zaručeně prověřeného obchodníka. Na protiúčet odkoupil za velice malý peníz mého věrného Fiátka, plně funkčního.

A pak, po 14 vyčerpávajících dnech nervování se, vysilujícího dokazování, sepisování a jednání s právníky, jsem si vyzvedla u soudního znalce posudek, dokazující, že jsem koupila auto vyplavené při záplavách. A ten posudek jsem přebírala na chodníku před jeho domem. Tamtéž jsem mu předávala 4,4 tisice Kč. Naivně jsem očekávala, že budu mít možnost projít s ním složku u stolu, nechat si některé body vysvětlit, bylo z jiného světa. Chodník, on v pantoflích, já situací zaskočená. Zbytečně jsem požádala, zda bychom si mohli sednout se stolu. Byl státní svátek, já posudek potřebovala nejpozději včera, on mi ho vypracoval dřív, než má stanoveno. Podepisovala jsem převzetí na baťůžku, podepřeném vlastním kolenem. K tomu jsem vyslechla, že na to, abych poznala vyplavené auto, není potřeba vysoká škola. To je naprosto triviální záležitost! Mně to přece už řeklo 5 lidí!

Že jsem si je všechny v narůstajících pochybách našla sama hned poté, co jsem autem dojela domů já sama, že šlo o zjištění pro mne šokující, že k němu jako odborníkovi s kulatým razítkem jsem se velice rychle dopracovala též zásluhou svého úsudku, bylo mé jasné mínus…“Měla jste zaplatit v servisu VW v Litoměřicích 2 tisíce odborníkovi a jet kupovat s odborníkem! „

Vy víte, že tam taková služba existuje? Do autobazaru se mnou jel kamarád, též VŠ, člověk denně za volantem.

Panu ing.soudnímu znalci jsem na jeho chodníku poděkovala moravským vínem a odnášela si černé na bílém, že jsem byla uvedena při prodeji v omyl. Že jsem byla nehorázně podvedena. Špatně mi bylo tuplovaně. Brečet se mi chtělo. Muž o pár let mladší než já se mnou jednal jako

s osobou, která se provinila a je třeba trestat ji! Bláhově jsem čekala pár slov ocenění, že jsem přišla na to, že auto bylo nejspiš pod vodou a dokázala to podezření dopracovat až k němu, odborníkovi, který je potvrdil. Počítala jsem s lidským pochopením, vždyť se mi nohy klepaly. Jsem sama ženská, je mi 64 let, nyni bez provozuschopného auta a bez peněz, čekají mne soudní tahanice s podvodníky, výdaje za právníky. Aspoň slovíčko pochopení.

Co bylo dál? Prodejce po úmorném jednání z mé strany vzal auto zpět, vrátil mi peníze za auto a Posudek. Na Policii této republiky konstatovali, že toto jsem dokázala jako jedna opravdu z mála. Další nemalé výlohy jsem zpět nedostala. Z Kriminální policie po 4 měsících přišel výsledek k mnou podanému trestnímu oznámení. Policejní orgán došel k závěru, že „nedošlo ke spáchání trestného činu ani přestupku a věc bez dalšího opatření uložil do archivu.“ Z jejich Vyrozumění vyjímám:“…….prodejce trval na tom, že mu nebylo známo, že auto bylo vyplaveno. Znalecký posudek si nenechal vypracovat, ale vozidlo nechal prohlédnout automechanikem, který nedospěl k závěru, že by vozidlo bylo vyplaveno. Automechanikem mu bylo sděleno, že přítomnost jemného písku by bylo možno vysvětit tím, že předchozí majitel bydlel nebo se často pohyboval v blízkosti moře.“

Prodejce doložil kopii kupní smlouvy, ve které byla uvedena jako prodávající osoba zapsaná také v TP jako poslední majitelka. Bydliště Meeklenburg u Lipska. Žádné moře, místo silně postižené při loňských záplavách. Krustu ztuhlého blátíčka lze od mořského písku tak snadno rozlišit.

bazar

Výši ceny uvedené v Kupní smlouvě policie nezmiňuje, byť právě ta je možným důkazem trestného činu. Pokud bylo auto levně prodáno jako poškozené, mně pak jako vůz v hodnotě 105 tisíc, je tu jasný rozpor a záměr. O informaci o kupní ceně jsem žádala, výsledek mi sdělen nebyl.

Když došlo k jednání o vrácení auta a peněz, prodejce mi s úsměvem řekl, že ho můj Znalecký posudek nezajímá, pokud by to šlo k soudu, stejně si nechá vystavit svůj. A když to k němu za nějaké 4 roky dojde, on zatím zkrachuje a peníze mi vracet stejně nebude. Své vyčíslení škody si můžu nechat, buď přijmu jeho řešení, nebo nic. A nemá čas, už ho to zatěžuje dost dlouho!

Dle fotodokumentace v Posudku teď přesně ví, co kde vyčistit, než auto prodá znovu.

Dobře ví, že v tomto státě je chráněný on, ne já. A já teď dokonce mám pochyby, zda to auto opravdu bylo „časovaná bomba, u které je otázkou času, kdy selže elektronika, která byla pod vodou.“ Motor lze vyměnit za pár hodin. Jeho číslo se už ve smlouvě neuvádí.

Policie pracovala, jak potřebovala. Staré české přísloví o vlku a koze se tak moc nabízí..

Dcero moje, promiň mi mou naivitu. Svět se opravdu změnil. Mám a budu s tím mít problém. Ne proto, že „starého psa novým kouskům naučíš….“ Mně se ten „nový“ svět krajně nelíbí, mně se v něm mizerně žije a zle dýchá. Ano, máš pravdu, musím dávat pozor na to, s kým jednám. Solidnost a slušné jednání dnes vůbec nejsou samozřejmost.

Je mi strašně smutno. L.P.

Red

Red