První solární lavička v České republice bude instalovaná v Litoměřicích

 

Litoměřice učiní další významný krok k propagaci obnovitelných zdrojů energie. V úterý 3. května v 10 hodin představí veřejnosti zástupci města a dodavatele první solární lavičku v České republice, instalovanou v parku Václava Havla (vedle kavárny Fér Kafé).

Její prototyp byl loni představen týmem studentů a vědců ČVUT z Prahy před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a dále na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Prvním místem, kde bude sloužit veřejnosti, se však stanou Litoměřice.

chytra-lavicka„Jde o první „chytrou“ lavičku určenou nejen k odpočinku. Nabízí totiž možnost bezplatného připojení k internetu a dobití mobilních zařízení, notebooků, tabletů, čteček i fotoaparátů, a to pouze s využitím solární energie. Dále monitoruje výrobu energie, spotřebu při dobíjení a kvalitu ovzduší,“ vyjmenoval její přednosti energetický manažer města Jaroslav Klusák.

V lavičce je zabudovaná baterie, díky níž systém funguje, i když zrovna slunce nesvítí. Dlouhá je 2,2 metru a vysoká necelý metr. Solární panel je umístěn za opěradlem.  Váží zhruba 400 kilogramů. K výrobě byl použit beton, část je z oceli a kovu. Povrch tvoří dřevo a solární panel.

Náklady na pořízení byly uhrazeny z projektu „READY 21“ z programu Švýcarsko – české spolupráce. „Díky své funkčnosti zapadá solární lavička do koncepce propagace a osvěty udržitelné energetiky realizované městem Litoměřice,“ upozornil starosta Ladislav Chlupáč.

 

 

Red

Red