Rybáři ještě nespí

Ještě jsme se ani neohřáli a podzim je tady.Krásné teplé letní dny a prosluněné září je již minulostí a již je tu říjen.

S tímto měsícem se pojí i ranní mlhy,první mrazíky,sychravo a nevlídno.Pokud se však správný rybář řídí dle hesla, “ neexistuje špatné počasí ,existuje jen špatně oblečený rybář“,tak je připraven na vše,co jej může v přírodě potkat a nic jej nepřekvapí.

A kdo se špatného počasí nebojí a dochází k vodě pravidelně i nyní,ten si krásně zachytá.

Všichni jsme jistě zaznamenali výrazně vyšší zájem některých našich ryb.Jedná se zejména o naše dravce. Začali 

výborně brát okouni těch správných rozměrů ,to je nad 30 cm.A jak to tak již s okouny bývá,když berou tak berou a nebývá zvláštností jev „co nához to ryba“.Pokud se tedy natrefí ten správný čas a místo,není problém nachytat i 10 a více těchto ostnatých krasavců. Hlášeny jsou úlovky i nad 40 cm! Za nástrahu poslouží zejména malé rybky,třpytky,woblery,ale nejúspěšnější bývají poslední dobou gumové twistery.

Vzhledem k tomu,že v našich vodách se již opět ve velkém množství vyskytují i raci,tak úspěšnou je i nástraha napodobující tohoto korýše. Ohromný výskyt malých rybiček a příchod podzimních dní vybudí tyto i jiné dravce k nebývalé aktivitě. Jistě tomu také napomohlo zklidnění poměrů u vody.Ubylo totiž rekreantů a pro rybáře tedy začal ten pravý čas. 

Neskutečné zážitky nám připravují boleni.Tato jinak velmi plachá a nedosažitelná dravá ryba připravuje mnohá milá překvapení pro všechny rybáře lovící zejména přívlačí.Boleni různých velikostí,ať ti nejmenší od 15 cm až po pěkné kousky okolo 75 cm,berou jako šílení.Daří se je lovit na třpytky a twistery,ale nepřekonatelnou nástrahou jsou hladinové woblery.Na Labi se je daří lovit zejména u jezů,kde je voda dobře prokysličená. Dobře také berou na pískovně v Žernosekách,kde je pro změnu vyburcovalo k lovu neuvěřitelné množství malých rybiček. 

Mnozí z nás zde také zkoušejí lovit candáty a ne a ne se do nich trefit. Ideální je to z lodě,ale kde jí vzít? Málokdo ví, že tu si můžete zapůjčit, společně třeba s echolotem,v prodejně rybá


Prozatím se loví většinou jen menší exempláře tohoto rytíře našich vod. Jejich čas zřejmě přijde jako vždy s prvním sněhem. řských potřeb Cyklo&Hobby v Litoměřicích. 

Začali brát také štiky obecné.Na přívlač se však loví většinou menší jedinci,ale potěšit nás může,že ve stále větším množství.Takže čas velkých štik na nás teprve čeká.

 

L.Kovář

Red

Red