T.O.Bílý zajíc Libochovice s kamarády z DNS Čížkovice tábořili ve Sloupu v Čechách

fotogalerie pod článkem

Devatenáct lidí s mentálním postižením s doprovodem z T.O.Bílý zajíc Libochovice si užilo ve dnech 25.srpna – 1.září 2012 letního tábora v překrásném prostředí základny Asociace TOM ve Sloupu v Čechách.

Po třech pobytech ve stanech se tento v pořadí již čtvrtý tábor konal v chatě, kterou pronajímá Asociace TOM v nádherném prostředí vesničky Sloup v Čechách. Díky tomu, že se spalo v budově mohlo jet i více uživatelů Domova, letos devatenáct, což je prozatím nejvíce a o jejich zábavu a žaludky se staralo 5 členů Bílého zajíce.

V sobotu 25.srpna nastoupilo 14 lidiček do vlaku, který je dovezl do České Lípy. Ostatní vyrazili autem, které také odvezlo lidičky z nádraží v České Lípě. Po ubytování a seznámení s okolím chaty ulehli všichni do postelí, těšíce se na další dobrodružný den.

Po týdnu úmorných veder bylo ochlazení v celku příjemné a vhodné na výlety, kterých okolí Sloupu opravdu poskytuje velmi mnoho. Snad nejatraktivnější je návštěva Skalního divadla, které i když bylo po sezoně, poskytuje možnost prohlídky všech prostor. O pár kroků dál je nová rozhledna na Vyhlídce, kde po zdolání 150 schodů se těm nejodvážnějším otevřel opravdu překrásný pohled na Sloupsko a vidět bylo až do Lužických hor.

Vždy dopoledne táborníci měli pracovní zaměstnání, úklid, pomáhali s vařením, aby to kuchařka Leontýnka neměla až tak těžké a odpoledne se vyrazilo na výlet. Táborníkům se velmi líbila i výstava loutek a šicích strojů, která byla otevřena v místním zámku, kde je umístěn Domov důchodců, tudíž není jinak veřejně přístupný. Následovala prohlídka hradu Sloup s nádhernými výhledy do okolí. Večer bylo osobní volno, které všichni využívali pro sportovní vyžití na hřišti, či poslech hudby a tanečního tréninku, protože na tábor jela i celá taneční skupina Lucarino Dance. ( www.lucarinodance.cz )

Počasí bylo přívětivé a tak došlo i na návštěvu zdejšího přírodního koupaliště s písčitou pláží a řadou lákadel a občerstvení. Večer se však ochladilo, ale to nemělo vliv na velmi povedený karneval, který se všem líbil. V noci přišel obrovský vítr a déšť. Poslední den, pátek téměř celý propršel, ale to nikomu nevzalo náladu a v pláštěnkách vyrazili na poslední vycházku. Večer byl smutný, protože nastalo poslední posezení a rozlučka. V sobotu se vyrazilo domů, no vždyť je již 1.září.

Spolupráce T.O.Bílý zajíc Libochovice s Domovem Na Svobodě Čížkovice již trvá čtvrtým rokem a soustřeďuje se na kulturní a turistické vyžití obyvatelů Domova. Členové osady pomáhají zajišťovat kulturní akci Country Show, která se koná tento týden v pátek 7.září ( http://dusp.cz/countryshow/index.html ) a 19.září ve spolupráci s Městem Libochovice spolupořádá festival pro zdravotně postižené Umíme se bavit v Libochovicích ( http://www.umimesebavit.bilyzajic.com )

Osada zajišťuje pro uživatele DNS Čížkovice týdenní zimní tábor a týdenní letní tábor. Více o T.O.Bílý zajíc Libochovice ( http://www.bilyzajic.com )

autor: Jiří Růzha

Red

Red