3.ročník taneční soutěže pro zdravotně postižené

 

taneční skupina Lucarínek z DNS Čížkovicečtyři taneční skupiny ze čtyřech zařízení mezi sebou zápolili v tanečních sestavách o prvenství v třetím ročníku taneční soutěže, kterou pro zdravotně postižené pořádá DNP Křešice.

Uprostřed dešťových přívalů se najednou vyčasí. To se sluníčko prostě musí přijít podívat na zápolení zdravotně postižených tanečníků. Je úterý 28.května, 9 hodin ráno. Vedoucí Domova Na Pustaji Křešice, RSDr. Oldřich Körber, dává povel k zahájení taneční soutěže. Na zahájení jako hosté vystupuje taneční skupina mentálně postižených tanečníků Lucarino Dance z Domova Na Svobodě Čížkovice. Jako hosté pro to, že porota již v loni usoudila, že skupina, která sklízí úspěchy mezi zdravými tanečníky, v letošním ročníku pouze představí své tance a ukáže všem, co se dá dokázat s vlastní pílí, vytrvalostí a také tvrdým tréninkem.

Po zahájený nastal tvrdý boj. Jako první vystoupila skupina tanečnic ze Slunečního dvora Jestřebí s variací moderně laděné country sestavy. Děvčatům to moc slušelo. Jako druhá nastoupila, dá se říci, mladší verze tanečníků z DNS Čížkovice s názvem Lucarínek. Ti na rozdíl od vlastní skupiny Lucarino Dance, která tančí hlavně americké Line Dance, předvedli taneční verzi diskotékové pohybové kreace. No, aby dosáhli na své úspěšnější kamarády musejí na sobě opravdu ještě hodně zapracovat. Ale jejich úplně první vystoupení se jim povedlo.

Následovala další ukázka Line Dance v podání hostů Lucarino Dance a pak krátká přestávka na občerstvení a přípravu na další dvě soutěžní vystoupení.

Jako třetí se předvedla taneční skupina z Domova na zámku Liběšice. Variace tance a aerobiku na hudbu skupiny Kabát neměla chybu a tanečníci sklidili zasloužený potlesk. Ovšem nikdo netušil, že taneční skupina z pořádajícího zařízení, tedy z DNP Křešice bude opravdovou bombou v letošní soutěži. Na tanečním prostoru se při velmi pěkné diskotékové hudbě roztančilo sedm tanečníků a z velmi pěkně sehraných pohybů bylo zcela jasné, kdo bude letošní vítěz. Tanečníci sklidili zasloužený aplaus.

Porota to měla, i přes jasného vítěze, dosti složité a tak si vzala čas na hodnocení. Volného času všichni využili na taneční rej při pěkné muzice v podání skupiny Křešičanka-Pustajka, která v letošním roce oslavila neuvěřitelných 15 let od svého založení. Podávala se káva, zákusek a různé slané drobnosti. K tomu všemu svítilo usmívající se sluníčko.

Po obědě konečně došlo k vyhlášení výsledků. Ceny přijel předat ředitel CSP Litoměřice, pod které zařízení DNP Křešice spadá. Na čtvrtém místě se umístila taneční skupina Lucarínek z DNS Čížkovice, na třetím místě taneční skupina z DNZ Liběšice, na druhém místě pak taneční skupina ze Slunečního dvora Jestřebí. Zlato letos patřilo zcela jasně domácím tanečníkům z DNP Křešice a zaslouženě.

Pohyb a taneční projev patří mezi základní lidské projevy, jen je u nás stále ještě opomíjený. Stále se dává přednost projevu hudebnímu a výtvarnému. A přitom kdo viděl tančit zdravotně postižené užasl nad jejich chutí do života, jejich nasazením a radosti z pohybu. Na zařízeních či stacionářích stále častěji vznikají různé pohybové kroužky a samotná pohybová terapie již nezaniká, ale naplno pomáhá naplňovat život zdravotně postižených. Samotných tanečních skupin je velmi poskrovnu a soutěží pro zdravotně postižené je ještě méně. Proto patří dík všem, kteří takové soutěže pořádají.

autor: RUP

Red

Red