Siřejovická kaplička dostane zbrusu nový kabát

LOVOSICE – V letošním roce město uvolnilo finanční prostředky na rekonstrukci jedné ze sakrálních staveb na katastru města. Jedná se o kapličku na obchvatu města u Siřejovické ulice. Kompletní rekonstrukce bude zahrnovat: vnitřní a vnější část stavby a úpravu okolního terénu.

Kaplička dostane novou fasádu, opraví se poničená střešní krytina, římsy a obloukové štíty atiky. Repasovat se budou kovové prvky a to konkrétně vrcholový kříž a kované mříže na dveřích kaple. Opraveny a zakonzervovány budou vstupní dveře a okna. Součástí oprav budou také odborné kamenické práce týkající se pískovcového vstupního portálu a kamenného ostění bočních oken.

Asi nejnáročnější částí rekonstrukce bude obnovení vnitřní výzdoby kaple do původního stavu. Uvnitř kaple se nacházela výmalba s liturgickými motivy a části stěn zdobila imitace mramoru s barevným linkováním. To vše bude odborníky v blízké době obnoveno.

Revitalizace se dotkne také 50 m2 plochy v okolí kapličky. Dojde k úpravě terénu, odstranění náletových dřevin a osetí plochy travní směsí.

Ve městě je celkem 14 menších sakrálních staveb a pamětihodností a dva kostely. Mimo tří větších kaplí jsou mezi nimi také 3 křížky, 5 soch, 1 památník a 2 ústřední kříže. Kaple na siřejovické křižovatce vysvěcená původně jako „Kaple bratrství“ zvaná později jako „Kaple u tří křížů“ či jako „Kaple srdce Ježíšova“, byla dlouhá léta opomíjena a její stav se za poslední roky dosti zhoršil. Byla poslední, která ještě neprošla rekonstrukcí. Kaple Panny Marie Einsiedelské na Holoubkově byla opravena v roce 2016 a Kaple Františka Serafínského v Prosmykách prošla rekonstrukcí v roce 2002,“ uvedl starosta města Milan Dian.

Za rekonstrukci město zaplatí necelých 385 000,- Kč, které jsou hrazeny z rozpočtu města na letošní rok. Práce by měly být hotové nejpozději do konce září.

Red

Red